Stopy mogą jeszcze spaść

BMK
12-07-2005, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna utrzymać łagodne nastawienie do końca roku, a skala możliwych obniżek stóp procentowych jest znaczna — uważa Mirosław Pietrewicz z RPP.

Jego zdaniem, kolejne redukcje będą zależały przede wszystkim od inwestycji, wzrostu PKB oraz inflacji.

— Jeśli inwestycje w drugiej połowie roku nie ruszą, a inflacja będzie dalej spadała, tak jak zakładamy, to rozszerzy się pole do obniżek — twierdzi Mirosław Pietrewicz.

Natomiast Stanisław Owsiak, także członek RPP, zauważa, że dziś w polityce monetarnej panuje klimat sprzyjający dbaniu o wzrost gospodarczy.

— Nie jest tak, że RPP kieruje się wyłącznie celem inflacyjnym czy celami monetarnymi. Podczas naszych debat wzrost gospodarczy i inwestycje zajmują poważną część dyskusji — dodaje Stanisław Owsiak.

Pod koniec czerwca RPP obniżyła stopy o 50 pkt bazowych i zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej z neutralnego na łagodne. Oznacza to większe prawdopodobieństwo obniżania stóp niż ich podwyższania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy mogą jeszcze spaść