Stopy w Australii bez zmian

opublikowano: 06-03-2018, 07:22
aktualizacja: 06-03-2018, 07:27

Bank centralny Australii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Swoją decyzję uzasadnił rosnącymi rozbieżność w polityce ze strony największych globalnych graczy, które odciskają piętno na walutach, potencjalnie wspomagając wzrost gospodarczy i inflację.

Prezes Bank of Australia Philip Lowe i członkowie władz tej instytucji utrzymali kurs gotówkowy na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku i ekonomistów. Komentowane jest to jako próba przedłużenia okresu ożywienia zatrudnienia i wchłonięcia wolnych mocy na rynku pracy, w celu generowania szybszego wzrostu płac.

Inflacja prawdopodobnie pozostanie niska przez jakiś czas, odzwierciedlając niski wzrost kosztów pracy i silną konkurencję w handlu detalicznym. Oczekuje się jednak stopniowego wzrostu inflacji w miarę wzmacniania się gospodarki – powiedział Philip Lowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu