Stopy w Australii znów w górę, ale mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-10-2022, 06:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank Rezerw Australii zaskoczył we wtorek rynek podnosząc benchmarkową stopę procentową mniej niż oczekiwano, informuje Reuters.

Bank Rezerw Australii (RBA)
Bank Rezerw Australii (RBA)
fot. Bloomberg

Główna stopa gotówkowa podwyższona została o 25 punktów bazowych do poziomu 2,60 proc., najwyższego od dziewięciu lat. Tymczasem mediana oczekiwań rynku zakładała podwyżkę rzędu 50 pb.

Wtorkowa podwyżka była szóstą od maja. W tym czasie RBA podwyższył stawki o łącznie 250 punktów bazowych.

Droga do kolejnych podwyżek – zdaniem RBA – pozostaje otwarta.

Jesteśmy całkowicie zdeterminowani, aby przywrócić inflację do celu i zrobimy wszystko, co konieczne, aby to osiągnąć – powiedział Philip Lowe, gubernator RBA.

Bank oczekuje, że inflacja osiągnie szczyt około 8 proc. (w sierpniu CPI spowolniła do 6,8 proc. r/r) i ma opublikować kwartalną aktualizację prognoz gospodarczych w przyszłym miesiącu.

Według ekonomistów, RBA wstrzyma się z zacieśnianiem polityki monetarnej przy stopie gotówkowej na poziomie 3,35 proc. Natomiast rynek pieniężny w oparciu o zachowanie kontraktów ocenia, że szczyt wypadnie na poziomie 3,6 proc. do połowy 2023 r., w porównaniu z około 4 proc. przed dzisiejszą decyzją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane