Stopy w Czechach powinny pozostać dłużej na wyższym poziomie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-01-2023, 08:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Karina Kubelkova, członkini zarządu Narodowego Banku Czech uważa, że lepszym rozwiązaniem zamiast kolejnych podwyżek stóp, byłoby utrzymanie ich przez dłuższy czas na podwyższonym poziomie, informuje Reuters.

Narodowy Bank Czech
Narodowy Bank Czech
fot. Milan Jaros/Bloomberg

W obecnej sytuacji utrzymywanie stóp na wyższym poziomie przez dłuższy czas jest strategią, która działa lepiej na inflację niż dalsze podnoszenie stóp, a następnie ich obniżanie – powiedziała Kubelkova.

Podkreśliła, że dla działalności gospodarczej, przejrzystości i przewidywalności jej warunków takie rozwiązanie byłoby skuteczniejsze i bardziej optymalne niż przesuwanie referencyjnej stawki w górę i w dół w krótkim czasie.

Po tym jak w czerwcu 2022 r. benchmarkowa stawka podniesiona została do 7,00 proc. czeskie władze monetarne utrzymują ją na stałym poziomie. W efekcie sięgających roku podwyżek referencyjna stopa wzrosła o łącznie 675 punktów bazowych.

Według ekonomistów, bank centralny utrzyma stawkę na dotychczasowym poziomie do najmniej do połowy br., a następnie może ją obniżać.

W grudniu 2022 r. inflacja CPI w Czecha, jedna z najwyższych w tym regionie Europy spowolniła nieco do 15,8 proc. rok do roku wobec 16,2 proc. w listopadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane