Strajk może zmniejszyć globalną podaż miedzi o 10 tys. ton

opublikowano: 25-06-2019, 17:31

Strajk w chilijskiej kopalni miedzi Chuquicamata trwa już 12 dnia i wciąż nie widać jego końca.

Trwający od prawie dwóch tygodni strajk dotyczący warunków pracy może kosztować globalnego lidera branży, Codelco, 50 mln USD, szacuje Juan Carlos Guajardo, szef firmy konsultingowej Plusmining. 

- Codelco całkiem jasno przekazało, że zaoferowało najlepsze możliwe warunki pracownikom – powiedział Guajardo. - Pracownicy powiedzieli, że jedyną drogą do zakończenia konfliktu nie są wyższe premie, ale równe warunki oferowane obecnym i nowym pracownikom – dodał.

Ceny miedzi na rynku terminowym w Nowym Jorku rosną w związku z obawą zakłócenia podaży miedzi. Analitycy podkreślają, że nawet bez problemów Codelco podaż zmniejszała się w ostatnim czasie. International Copper Study Group prognozowała, że na koniec roku będzie deficyt 189 tys. ton miedzi.

- Deficyt na rynku miedzi, na który czekano od lat, nastąpił właśnie teraz – podkreśla Colin Hamilton, analityk BMO Capital Markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy