Strajk szpitali w Holandii. Biorą w nim udział prawie wszystkie placówki w kraju

opublikowano: 16-03-2023, 17:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracownicy holenderskiej służby zdrowia rozpoczęli w czwartek 24-godzinny strajk w dziesiątkach szpitali w całym kraju, aby poprzeć żądania związków zawodowych dotyczące 10 proc. podwyżki płac i lepszych warunków pracy – podaje agencja Reuters.

fot. iStock

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu związku zawodowego, szpitale działały według zmniejszonych harmonogramów, co oznacza, że opieka świadczona była jedynie w nagłych wypadkach.

Był to ostatni z serii strajków w Holandii. Mają one na celu zwiększenie wynagrodzeń w wielu różnych sektorach.

Reprezentujące około 200 tys. pracowników służby zdrowia związki zawodowe prowadzą obecnie rozmowy ze szpitalami w celu podwyższenia wynagrodzeń, zmniejszenia obciążenia pracą i rozwiązania problemu spadku siły nabywczej w wyniku wysokiej inflacji.

W oświadczeniu związkowym możemy przeczytać, że holenderskie związki zawodowe żądają podwyżki płac o 10 proc. przez rok i dodatkowe 100 EUR (106 USD) jednorazowej pensji.

Jak podaje PAP za dziennikiem „De Telegraaf” spośród 82 szpitali ogólnych w Holandii do strajku przystąpiło 64 z nich. W proteście nie uczestniczą szpitale uniwersyteckie, ponieważ w styczniu zawarto w nich nowe porozumienia, które okazały się satysfakcjonujące dla związków zawodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters, PAP

Polecane