Sukces jest, podwyżki cen prądu też będą

Adam Sofuł
16-12-2008, 00:00

Polska delegacja obwieściła w Brukseli swój sukces w sprawie pakietu klimatycznego. Inne kraje także obwieściły swój sukces i wychodzi na to, że warto organizować takie szczyty. Rząd twierdzi, że udało się uchronić nas przed zabójczymi podwyżkami cen energii. Podwyżki cen energii, choć nie zabójcze, jednak będą. I to dotkliwe.

Koszty spodziewanego wykupu praw do emisji dwutlenku węgla były jednym z najpoważniejszych problemów polskiej energetyki. Może nawet największym. Ale nie jedynym. Bo po pierwsze — trzeba wydać górę pieniędzy na nowe bloki energetyczne. Jeśli chodzi o rezerwy mocy w ostatnich miesiącach, coraz częściej zdarzało nam się jechać po bandzie. Drugą górę pieniędzy trzeba wydać na inwestycje w modernizację linii przesyłowych. Te pieniądze trzeba będzie pozyskać z rachunków za prąd.

Przy takim nawale problemów i wydatków polska energetyka pakietu klimatycznego w pierwotnej wersji by nie przetrwała. Można rządowi pogratulować sukcesu. Ba, można nawet za ten sukces wznieść toast lampką szampana. Tylko nie przesadzać z bąbelkami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sukces jest, podwyżki cen prądu też będą