Sunak: Nadmierne pożyczanie pieniędzy jest nierozsądne przy rosnącej inflacji

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 01-08-2022, 09:53
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rishi Sunak, kandydat na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, powiedział w poniedziałek (1.08), że nadmierne pożyczanie przez rząd pieniędzy w obliczu rosnącej inflacji i stóp procentowych byłoby nierozsądne. Jednocześnie były minister finansów zapowiedział też, że obniży podatek dochodowy o 20 proc. do 2029 roku.

fot. Bloomberg

Na wyspach trwa właśnie wyścig o fotel premiera i przywódcy Partii Konserwatywnej w którym udział biorą byli współpracownicy Johnsona: Rishi Shunak i Liz Truss.

Jak donosi agencja Reuters, Sunak, miał podważyć sens ewentualnego zaciągania podwyżek przez rząd w obliczu rosnącej inflacji.

– Nie sądzę, aby wchodzenie w szaleństwo nadmiernego zaciągania pożyczek w czasie, gdy inflacja i stopy procentowe już rosną, byłoby mądre - powiedział Rishi Sunak, gdy jego kontrkandydatka zaproponowała natychmiastowe obniżenie podatków.

Kandydat na szefa Torysów przedstawił też inne rozwiązanie i własny program obniżki podatków.

– Ale musimy też wyjść poza to. I dlatego chcę dać ludziom poczucie, w którą stronę chcę skierować gospodarkę, gdy tylko opanujemy inflację

Sunak powiedział, że nadal koncentruje się na walce z inflacją, ale gdy to zostanie osiągnięte, zrealizuje już ogłoszony plan obniżenia podatku dochodowego o 1 pensa w 2024 r., a następnie zmniejszy o kolejne 3 pensy do końca następnego parlamentu, prawdopodobnie około 2029 roku - donosi Reuters.

Jak twierdzi Sunak, byłaby to największa obniżka podatków od czasów premier Margaret Thatcher.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane