Super Bowl "pomoże" Wall Street?

WST, MArketWatch, PAP
05-02-2012, 16:59

Tegoroczny skład finału Super Bowl daje "spore" szanse na wzrosty na amerykańskiej giełdzie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Indianapolis odbył się 46-ty finał amerykańskiej ligi futbolu amerykańskiego, NFL. New York Giants pokonali w Indianapolis New England Patriots 21:17. Super Bowl to także swoisty prognostyk dla rynku akcji.

Jeśli zwycięzcą finału zostanie drużyna ze „starej” NFL, zapowiada to wzrost na giełdzie w USA. Z kolei wygrana zespołu z American Football League, to duże prawdopodobieństwo zniżki na parkiecie. Trafność wskaźnika Super Bowl ocenia się na około 79 proc.

Dla giełdowych inwestorów tegoroczny finał jest szczególnie optymistycznym prognostykiem, gdyż niezależnie od tego, która drużyna okaże się lepsza, na parkiecie w kolejnych tygodniach „powinno” być zielono od wzrostów, gdyż oba zespoły pochodzą z „oryginalnej” NFL.

W minionym roku finał Super Bowl, w którym starły się zespoły Green Bay Packers i Pittsburgh Steelers (wygrali ci pierwsi) oglądało na żywo przed telewizorami aż 111 mln mieszkańców USA, najwięcej w historii. Tak ogromne zainteresowanie ma oczywiście przełożenie na cenę reklam emitowanych podczas spotkania.

W 2012 r. za 30 sekundowy spot trzeba było zapłacić rekordową kwotę 3,5 mln USD. Często duże koncerny na ten dzień szykują wyjątkowe spoty. W niedzielę w reklamie słodyczy M&Ms, po raz pierwszy obok występujących zwykle "gadających cukierków" w kolorze żółtym i czerwonym, pojawił się trzeci, brązowy i w dodatku płci żeńskiej. Widzowie zobaczyli też osiem modeli samochodów, które w najbliższym czasie trafią do sprzedaży.

Innym nieodłącznym elementem Super Bowl jest występ muzycznej gwiazdy w przerwie meczu. Tym razem publiczności zaprezentowała się Madonna, która zaśpiewała sześć utworów. Wśród nich zupełnie nowy "Give Me All Your Luvin".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, MArketWatch, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Super Bowl "pomoże" Wall Street?