Syndyk sprzedała stacje benzynowe z majątku Rafinerii Glimar

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 15:35

Syndyk upadłej Rafinerii Glimar SA w Gorlicach (woj. małopolskie), wchodzącej w skład Grupy Lotos SA sprzedała pierwsze zorganizowane części przedsiębiorstwa, czyli dwie stacje benzynowe. Nadal nie wiadomo kiedy wystawiony na sprzedaż zostanie najważniejszy składnik majątku spółki: niedokończona instalacja hydrokompleksu.

Syndyk upadłej Rafinerii Glimar SA w Gorlicach (woj. małopolskie), wchodzącej w skład Grupy Lotos SA sprzedała pierwsze zorganizowane części przedsiębiorstwa, czyli dwie stacje benzynowe. Nadal nie wiadomo kiedy wystawiony na sprzedaż zostanie najważniejszy składnik majątku spółki: niedokończona instalacja hydrokompleksu.

"Do tej pory zostały sprzedane dwie stacje benzynowe należące do rafinerii w Białymstoku i Woli Cichej koło Rzeszowa. Sprzedaż trzeciej ze stacji, w Gorlicach jest w biegu - w poniedziałek minął termin składania na nią ofert" - poinformowała PAP we wtorek syndyk rafinerii, Bożena Polesek.

Według niej, stację w Białymstoku kupiła spółka należąca do Grupy Lotos, natomiast nabywca obiektu w Woli Cichej nie został na razie ujawniony. Syndyk za te dwie stacje uzyskała ponad 6 mln zł, czyli około 75 proc. ceny oszacowania.

Trzy stacje benzynowe, do tej pory dzierżawione przez Lotos, były pierwszymi zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa wystawionymi na sprzedaż przez syndyka. Pierwsza próba ich sprzedaży nie powiodła się, bowiem inwestorzy zaproponowali zbyt niskie ceny.

Jak zaznaczyła Polesek, wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wystawiony na sprzedaż najważniejszy składnik majątku rafinerii w Gorlicach: niedokończona instalacja hydrokompleksu, która zaoferowana zostanie nabywcy wraz z niezbędnymi urządzeniami doprowadzającymi media i surowiec oraz odprowadzającymi produkty, a także bocznicą kolejową.

Instalacja, której budowa kosztowała do tej pory według poniesionych nakładów rzeczowych 350-400 mln zł, jest ukończona w blisko 90 procentach.

W ocenie syndyka szacunkowa, bilansowa wartość majątku Glimaru wynosi około 575 mln zł, co nie pokryje wszystkich zobowiązań firmy, wyliczonych na ponad 815 mln zł. W związku z tym na zaspokojenie swoich wierzytelności mogą liczyć przede wszystkim wierzyciele z zabezpieczeniami na majątku firmy, czyli banki.

Upadłość Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach, obejmującą likwidację majątku, ogłosił w połowie stycznia tego roku sąd rejonowy w Nowym Sączu. W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że rafineria jest niewypłacalna i niewypłacalność ta ma charakter trwały. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki złożył zarząd Glimaru.

Na początku lutego akcje upadłej rafinerii w Gorlicach, a także pozostałych dwóch tzw. rafinerii południowych (Czechowice i Jasło) oraz Petrobaltiku przejęła od Nafty Polskiej Grupa Lotos SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane