Szałamacha: raczej nie będzie powrotu do niższych stawek VAT w przyszłym roku

ISBNews
opublikowano: 08-04-2016, 09:24

Raczej nie będzie powrotu do niższych stawek podatku od towarów i usług (VAT) w przyszłym roku, najpierw należy odbudować dochody podatkowe, poinformował minister finansów Paweł Szałamacha.

"Raczej w przyszłym roku nie będzie powrotu do niższych stawek. Nie zarekomenduję takiego rozwiązania. […] Najpierw musimy odbudować dochody podatkowe. Przez kilka miesięcy nie da się tego zrobić. Nie da się odwrócić procesów, które trwały 8 lat" - powiedział Szałamacha w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

W końcu grudnia ub.r. szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że stawki VAT powrócą od 2017 r. do poziomów sprzed ich podwyższenia. Według niego, możliwe będzie wprowadzenie ulg w zakresie stawki VAT na ubranka dziecięce, wynoszącej obecnie 23%.

Stawki VAT podniesiono w 2011 r. Rząd planował wówczas powrót do poprzednich poziomów w 2014 r., później jednak zapisano w ustawie plan powrotu do tych stawek w 2017 r.

Szałamacha zapowiedział w wywiadzie dla "DGP" "całą nowelę" dotycząca VAT, m.in. podwyższająca próg obrotów dla obligatoryjnego VAT. W tym samym projekcie może się też znaleźć przepis o stawkach.

"Pierwszym krokiem będzie podniesienie limitu wejścia w obligatoryjny VAT ze 150 tys. zł rocznych obrotów do co najmniej 200 tys. zł. Kolejnym - zaproponowanie uproszczonej formy płatności tego podatku prawie 900 tys. drobnych podatników vatowskich. Być może będzie to ryczałtowe rozliczanie określone kwotą albo procentem od obrotów" - powiedział minister.

"Mój cel to zejście z poziomem luki w VAT do średniej unijnej. U nas to 26-27% potencjalnych wpływów z tego podatku, w UE - ok. 15%. I ja chciałbym się znaleźć w tym miejscu za 3 lata" - podsumował Szałamacha.

Wpływy budżetu z VAT wyniosły 124,3 mld zł w 2014 r. wobec 113,4 mld zł w 2013 r. W 2016 r. wpływy z tego podatku zaplanowano na 128,68 mld zł,natomiast w okresie 11 miesięcy ub.r. wyniosły one 113,09 mld zł wobec planowanych na cały rok 134,63 mld zł.

Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha
Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane