Szczecin: nieważna umowa na dzierżawę terenów postoczniowych

PAP
11-12-2013, 17:32

Umowa dzierżawy terenów postoczniowych w Szczecinie jest nieważna – orzekł we wtorek tamtejszy sąd okręgowy. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.

Unieważnienia domagało się Towarzystwo Finansowe Silesia, właściciel terenów po dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Sporną umowę Silesia podpisała w lipcu 2011 r. z katowicką firmą Kraftport. Proces w tej sprawie trwał od września ub. r.

TF Silesia argumentowało przed sądem, że przy zawieraniu umowy nie zostały zachowane niezbędne procedury. Obowiązujące przepisy przewidywały bowiem konieczność uzyskania zgody ministra skarbu państwa na zawarcie takiej umowy, co nie zostało spełnione. Decyzję podjął samodzielnie były prezes Silesii Wojciech B., któremu prokurator postawił w listopadzie br. zarzut działania na szkodę Silesii.

Śledztwo w sprawie wydzierżawienia przez TF Silesia, spółkę należącą do Skarbu Państwa terenów po Stoczni Szczecińskiej Nowa (SSN) Kraftportowi prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd TF Silesia w związku z podpisaniem umowy dzierżawy.

Umowa zawarta z Kraftportem dotyczyła dzierżawy ok. 11 ha terenów stoczniowych, które spółka mogła później wykupić. Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Sądowego, firma Kraftport została zarejestrowana trzy dni po podpisaniu umowy dzierżawy. Jedynym właścicielem firmy jest drobny śląski przedsiębiorca, zajmujący się docieplaniem budynków klinkierem. Zgodnie z KRS kapitał zakładowy firmy to 5 tys. zł.

Produkcja w SSN została wstrzymana w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni został sprzedany, a pracownicy zwolnieni.

TF Silesia powstało w 2001 roku. Głównym zadaniem spółki była restrukturyzacja polskich hut. W ostatnich latach prowadziło także projekty w branży lotniczej, kolejowej i przetwórczej. Podstawową działalnością TF Silesia jest doradztwo i specjalistyczne działania naprawcze przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Szczecin: nieważna umowa na dzierżawę terenów postoczniowych