Szczyt Azja-Europa o przyczynach terroryzmu na świecie

08-10-2004, 14:41

Główne przyczyny terroryzmu to ubóstwo oraz konflikty regionalne i etniczne - uznali uczestnicy trwającego od czwartku w Hanoi V Szczytu Azja-Europa ASEM (Asia-Europe Meeting). W piątek odbyły się sesje polityczna i gospodarcza. W obradach bierze udział 38 szefów rządów, w tym polski premier Marek Belka.

Na konieczność wspierania krajów ubogich w ramach polityki zrównoważonego rozwoju zwracał uwagę kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Właśnie wyrównywanie szans gospodarczych Niemcy uważają za najskuteczniejszą formę przeciwstawiania się źródłom terroryzmu - relacjonował polskim dziennikarzom przebieg sesji rzecznik rządu Dariusz Jadowski.

Jak powiedział, premier Belka przedstawił polski punkt widzenia na sytuację w Iraku: staramy się zapobiegać umiędzynarodowieniu się terroryzmu w tym kraju. Belka wskazywał też na konieczność podtrzymania procesu pokojowego, który powinien doprowadzić do wyboru władz w Iraku.

Reforma ONZ była kolejnym tematem, który omawiał polski premier. Zarówno on, jak i inni uczestnicy sesji zwracali uwagę na konieczność zwiększenia efektywności tej organizacji, m.in. - co jest wizją francusko-niemiecką - poprzez rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Belka podtrzymał przedstawioną przez Polskę koncepcję nowego Aktu Politycznego dla ONZ (którą zaprezentował szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz podczas wrześniowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku - PAP). Jak zaznaczył premier, nie chodzi o korektę Karty Narodów Zjednoczonych, lecz o uzupełnienie mandatu, w ramach którego ONZ mogłaby podejmować akcje antyterrorystyczne. Terroryzm stał się bowiem bronią prywatnych armii działających poza organizmem państwowym, co nie

pozwala na efektywne działanie ONZ - relacjonował Jadowski.

Podczas sesji nie zabrał głosu prezydent Francji Jacques Chirac.

Dziennikarze spekulują, czy termin szczytu nie został wybrany przypadkowo - 10 października mija 50. rocznica zakończenia konferencji genewskiej, co oznaczało koniec kolonializmu francuskiego w Indochinach i pozwoliło utworzyć Demokratyczną Republikę Wietnamu.

(Konferencja genewska 1954 roku w sprawie Indochin doprowadziła do zawarcia porozumień, których główne postanowienia dotyczyły zaprzestania działań wojennych, uznania suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej Wietnamu; ustalono też linię demarkacyjną między północnym i południowym Wietnamem - PAP.)

Na obrady do Hanoi przyjechała również delegacja Birmy, choć istniało zagrożenie, że obecność tego kraju na szczycie doprowadzi do zerwania spotkania. Zerwaniem obrad groziły niektóre państwa UE - rządzącej w Birmie juncie zarzuca się nieprzestrzeganie praw człowieka. To m.in. dzięki wysiłkom polskiej dyplomacji Birma jest reprezentowana na szczycie, choć jedynie na szczeblu ministerialnym, podczas gdy pozostałe kraje reprezentują szefowie rządów.

Według Jadowskiego, delegacja Birmy przedstawiła informację o sytuacji w tym kraju; informacja została przyjęta do wiadomości, ze wskazaniem, by wzmocnić system demokratyczny Birmy.

Podczas sesji gospodarczej zarekomendowane zostały tezy do deklaracji w sprawie bliskiego partnerstwa ekonomicznego Azja-Europa.

Polski eksport do tego regionu stanowi zaledwie 1,7 proc. całego polskiego eksportu. Z największymi partnerami handlowymi, w tym m.in. z Chinami, odnotowujemy wysoki deficyt. Sytuacja może się zmienić po rozszerzeniu Unii, ponieważ część krajów azjatyckich, w tym m.in. Singapur, zainteresowana jest wejściem na polski rynek inwestycyjny.

Zbigniew Krzyżanowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szczyt Azja-Europa o przyczynach terroryzmu na świecie