Szczyt Noblistów: dyskusje o pokoju, kryzysie i prawach człowieka

DI, PAP
opublikowano: 05-10-2013, 09:30

Pokój i bezpieczeństwo, wartości społeczne w dobie kryzysu, prawa człowieka - to wiodące tematy tegorocznego Szczytu Noblistów, który w październiku odbędzie się w Warszawie. O tym, że świat jest źle zorganizowany mówić ma, jak sam zapowiada, polski noblista Lech Wałęsa.

XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpocznie się w poniedziałek, 21 października, o godz. 9.30 w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Po ceremonii otwarcia zaplanowano dwie sesje: "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" oraz "System wartości społecznych w dobie kryzysu".

Kolejnego dnia szczytu kilkunastu noblistów dyskutować będzie w ramach kolejnych sesji: "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" oraz "Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś".

Ostatni dzień obrad to środa 23 października. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej zaplanowano obrady na temat: "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny", a następnie sesję "Solidarność młodych – działaj na rzecz pokoju".

Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013"; później - konferencja prasowa.

Tegoroczne spotkanie noblistów przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Swoją obecność na kongresie potwierdzili już m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki - Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

Lech Wałęsa w rozmowie z PAP powiedział, że podczas spotkań noblistów na szczycie jest mowa przede wszystkim o sprawach bieżących: o szansach stojących przed światem, ale i o zagrożeniach.

"Każdy z nas ma swój występ, podczas którego mówi, co uważa za słuszne. Czasami piszemy też rezolucje i pisma do rządów, innym razem tylko do prasy. Bywa, że ogłaszamy oświadczenia pojedynczo, bo inni się nie zgadzają z ich treścią. Teraz będzie podobnie. Jakie będą tematy, czy jeszcze poruszymy na przykład sytuację w Syrii, to jeszcze nie wiadomo" - powiedział b.prezydent.

"Ja będę podnosił to, o czym mówię już od ponad 20 lat, że świat jest źle zorganizowany. Dzisiaj, kiedy zostało jedno supermocarstwo, pozostaje problem, czy to ma być policjant globalny. Wydaje się, że nie wywiązuje się ono ze swoich obowiązków. I w związku z tym będę apelował, byśmy wpłynęli na to, by przeorganizować programowo i strukturalnie obecny świat" - zapowiedział Wałęsa.

Jak przekonywał, nie może być tak, że Chiny, czy Rosja stosują weto. "W tamtym układzie to było logiczne, natomiast dziś jest to niepraktyczne i niedobre. Podpowiadałem wcześniej, że powinniśmy wypunktować niebezpieczeństwa, takie jak antysemityzm, rasizm, czystki etniczne, chemia, broń masowego rażenia i tak zrobić, żeby nikt nie ważył się tego stosować – gdyby mnie posłuchano, nie byłoby dziś Syrii" - ocenił noblista.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

Do tej pory na warszawskie spotkanie zarejestrowało się ponad 600 osób z całego świata.

Podczas spotkań laureatów pokojowej Nagrody Nobla komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Laureatami tej nagrody byli do tej pory m.in.: Bono, Annie Lennox, Cat Stevens, Bob Geldof, George Clooney i Roberto Baggio.

Patronem medialnym XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie jest Polska Agencja Prasowa. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia - na stronie www.szczytnoblistow.pl .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu