Szczytność haseł vs fikcja decyzji

opublikowano: 21-01-2020, 22:00

Trwające w szwajcarskim Davos jubileuszowe Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) uważane jest za najważniejszą biznesowowo-polityczną konferencję na świecie.

Zgromadzenie w alpejskiej dolinie blisko 3000 osobistości ze 117 państw — w tym 53 prezydentów/premierów, kilku setek ministrów i szefów wielkich korporacji, orszaków ich dworaków oraz akredytowanych mediów — ponoć widać z kosmosu. Głównie z powodu koncentracji sił i środków, zabezpieczającej elitarny tłum nie tylko od terrorystów, lecz także od ataku zimy (akurat w tym roku jest wiosennie). Już sama bytność Donalda Trumpa — który nawiedził Davos drugi raz — wywołała alarm w całej Szwajcarii. Największym triumfatorem WEF pozostaje Klaus Schwab, który jako profesor polityki biznesowej z Genewy wymyślił w 1971 r. ten złoty dla niego interes.

Dom Polski na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Dom Polski na 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Drugi raz podczas Światowego Forum Ekonomicznego wynajęty został za niemałe pieniądze przy głównym deptaku alpejskiego Davos lokal, w którym urządzono Polish House. Jego symbolem jest stylizowana tatrzańska parzenica. Odpowiednik pawilonu narodowego z wystaw światowych to ponownie wspólna inicjatywa Grupy PZU i Banku Pekao. Pomyślany został jako otwarte miejsce spotkań przedstawicieli rządów, biznesu, organizacji pozarządowych i nauki z całego świata. Reprezentowane są firmy z różnych sektorów naszej gospodarki. W tym roku miejsce pod polskim dachem znajdują także politycy oraz menedżerowie z jedenastu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Spotkania i debaty odbywają się pod ogólnym hasłem Growing Europe (Rozwijająca się Europa). Nawiązuje ono do potencjału naszego regionu w kontekście przyszłości gospodarki Unii Europejskiej i całego Starego Kontynentu. [JAZ]
Fot. ARC

Polska trzeci rok ma w Davos polityczną reprezentację najsilniejszą z możliwych. W 50. WEF uczestniczy prezydent Andrzej Duda, a od czwartku będzie także premier Mateusz Morawiecki. W historii III RP kosztowne forum traktowane było bardzo różnie, czasem reprezentacja ograniczała się tylko do szefa NBP i ministra finansów oraz garstki biznesu. W epoce tzw. dobrej zmiany u boku prezydenta i premiera znajduje się oczywiście silna ekipa spółek skarbu państwa, dla których nigdy nie istnieje bariera kosztów udziału. Wzorem innych państw drugi raz urządzony został Dom Polski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Lejtmotyw jubileuszowej edycji brzmi: „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”. Hasło równie szczytne co wyjątkowo nadęte, albowiem znakiem WEF od początku jest jego zdominowanie przez ponadnarodowe korporacje. Zrównoważenie i spójność rozwoju każdy widzi inaczej. Na przykład Donald Trump we wtorek promował osiągnięcia jego programu „America First” o charakterze silnie protekcjonistycznym i antyglobalistycznym. Notabene bytność w Davos okazała się dla prezydenta wygodna wizerunkowo — tego samego dnia amerykański Senat rozpoczął wysłuchania w sprawie jego impeachmentu...

Większość hojnych partnerów WEF zarejestrowana jest w co najmniej jednym raju podatkowym. Panelom i tematycznym kolacjom nadają ton reprezentanci 1 proc. najzamożniejszych ludzi świata, posiadających więcej niż pozostałe 99 proc. Paradoksalnie centrum kongresowe nie jest jakimś wypasionym gmachem, lecz utrzymuje skromny styl, który kiedyś od pierwszego wrażenia nazwałem podalpejskobarakowym. Wielkim wstydem Davos pozostaje okoliczność, że właśnie jego weterani stali się sprawcami światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Od tamtego czasu majątki krezusów wzrosły kilka razy, zaś nożyce nierówności jeszcze się rozwarły. Dlatego absolutnie nie jest retoryczne pytanie o pożyteczność WEF dla ludzkości. Pogłębia się sprzeczność między jego teorią a praktyką. Organizatorzy corocznie publikują raport na temat globalnego ryzyka. Tegoroczny silnie akcentuje zagrożenia związane z katastrofą klimatyczną, które obsadziły czołówkę odpowiedzi w ankiecie 750 ekspertów. Niestety, jak dowiodła plajta decyzyjna grudniowego szczytu COP25 w Madrycie — za przeciwdziałanie nadciągającej zagładzie nikt nie chce płacić. Skoro państwa nie zamierzają przeorientować ekologicznie budżetów, to tym bardziej nie zrobi tego korporacyjna wierchuszka spijająca toasty w Davos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane