Szef Bundesbanku: ataki na USA zaszkodzą Europie

15-10-2001, 17:05

KASSEL, Niemcy (Reuters) - Ernst Welteke, członek rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB) powiedział w poniedziałek, że ataki na USA przeprowadzone 11 września spowolnią wzrost gospodarczy w strefie euro.

"Z powodu ataków z 11 września wzrost gospodarczy będzie prawdopodobnie znacznie wolniejszy niż pierwotnie zakładaliśmy" - powiedział Welteke.

Pytany czy ECB ma wciąż możliwość obniżki stóp procentowych Welteke, który jest zarazem prezesem niemieckiego Bundesbanku powiedział:

"Obcięliśmy już w tym roku stopy o 100 punktów bazowych. Stopy procentowe w ujęciu realnym są obecnie na bardzo niskim poziomie i polityka monetarna nie stoi na przeszkodzie wzrostowi gospodarczemu" - dodał.

Welteke dodał, że obecna sytuacja monetarna, a szczególnie poziom podaży pieniądza nie wskazuje obecnie, by strefie euro groził wzrost inflacji.

Euro zareagowało spadkiem na wypowiedzi Weltekego. O godzinie 17.00 w Nowym Jorku trzeba było na nie zapłacić 90,76 centa.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szef Bundesbanku: ataki na USA zaszkodzą Europie