Szef Bundesbanku broni niezależności NBP

POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA
24-05-2002, 11:52

WARSZAWA (Reuters) - Prezes niemieckiego Bundesbanku i członek rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Ernst Welteke powiedział w piątek, że wszelkie ataki na niezależność jakiegokolwiek banku centralnego stanowią powód do niepokoju.

Wypowiedź Welteke pojawiła się w samym środku gorącej debaty nad niezależnością Narodowego Banku Polskiego (NBP) - w piątek do komisji sejmowej skierowane zostały projekty jej ograniczenia. Politycy chcą, by NBP szybciej obniżał stopy i wpłynął na osłabienie złotego.

"Niepokoją mnie ataki na jakikolwiek bank centralny" - powiedział Welteke, który na zaproszenie NBP przebywa w piątek w Warszawie.

W czwartek w nocy Sejm debatował nad dwoma propozycjami nowelizacji ustawy o NBP, z których jeden, autorstwa PSL i UP, ma w założeniu doprowadzić do prowadzenia mniej restrykcyjnej polityki pieniężnej. Posłowie proponują poszerzenie składu RPP o dodatkowych członków, którzy wykazywaliby większą słonność do redukcji stóp. Ponadto Rada miałaby być też odpowiedzialna za wzrost gospodarczy i ograniczanie bezrobocia. Dotąd odpowiada za stabilizację cen.

Uczestniczący w spotkaniu z Welteke prezes NBP, Leszek Balcerowicz powiedział, że w swoich decyzjach ustalająca poziom stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie się kierować żadnymi naciskami politycznymi.

"Niezależność banku centralnego stanowi instytucjonalną ochronę obywateli przed inflacją" - powiedział Balcerowicz.

"Wszelkie ataki na jego niezależność powinny być odparte" - dodał.

Z kolei Welteke, pytany przez dziennikarzy, czy polityczne ataki na NBP mogą utrudnić integrację Polski z UE, a w dalszej perspektywie jej wstąpienie do strefy euro, odpowiedział:

"Traktat z Maastricht wymienia zapewnienie stabilności cen jak główne zadanie banków centralnych. Aby utrzymać stabilny poziom cen (...) bank centralny musi mieć pełną niezależność."

((Marta Karpińska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szef Bundesbanku broni niezależności NBP