Szef inwestycji w Amundi: ceny europejskich akcji i obligacji wzrosły za mocno

opublikowano: 25-01-2023, 16:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Vincent Mortier, szef inwestycji w Amundi ostrzegł, że rajd wzrostowy europejskich akcji i obligacji skarbowych był zbyt mocny w sytuacji kiedy główna stopa w eurolandzie może dojść nawet do 4 proc., informuje Reuters.

Mortier powiedział agencji, że rynki uwzględniły w cenach najbardziej optymistyczny scenariusz, w którym jest wzrost PKB, przyzwoite wyniki spółek, a banki centralne robią przerwę w podwyższaniu stóp procentowych.

Reuters przypomina, że rynek europejskich akcji, bez uwzględniania Wielkiej Brytanii, wzrósł jak dotąd w styczniu o 8,8 proc. Optymizm inwestorów wynikał z otwarcia gospodarki Chin, spadku cen energii oraz inflacji, malejących obaw recesji w Europie i oczekiwania na łagodniejszą politykę monetarną.

Mortier zwraca jednak uwagę na ryzyko utrzymania się wysokiej inflacji, co skłoni Europejski Bank Centralny do kontynuacji podwyżek stóp. Powiedział, że obecny bazowy scenariusz Amundi, to dojście głównej stopy z obecnych 2,0 proc. do 3,5 proc. jednak osobiście uważa, iż główna stopa może dojść nawet do 4,0 proc., bo inflacja okaże się bardziej „lepka” niż się to zakłada. Szef inwestycji w Amundi powiedział Reutersowi, że wzrosty na rynkach mogą trwać jeszcze „tygodnie lub miesiące” ale ostatecznie dojdzie do „normalizacji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane