Szefowa MFW: Największym zagrożeniem dla UE jest zmęczenie reformami

PAP
opublikowano: 10-04-2013, 17:50

Największym zagrożeniem dla Unii Europejskiej jest zmęczenie trudnymi reformami, powiedziała w środę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Znużenie działaniami, które podjęto by zredukować dług publiczny i stymulować wzrost w UE, ogarniające zarówno polityków, jak i mieszkańców unijnych krajów, jest największym zagrożeniem dla ożywienia gospodarczego - uważa Lagarde.

Według szefowej MFW pod względem gospodarczym Stany Zjednoczone są w tej chwili w lepszej kondycji niż UE, jednak należy bacznie obserwować skutki automatycznych cięć w amerykańskim budżecie, by móc ocenić sytuację USA w dłuższej perspektywie.

Nawiązując do wydania tygodnika "Time", w którym zamieszczono raport na temat szefowej MFW, wraz z jej zdjęciem na okładce, prowadzący poranny program informacyjny "CBS This Morning" zapytali Lagarde, czy zgodnie z pytaniem zamieszczonym na okładce pisma, to ona jest tą "kobietą, która może uratować Europę"? "Myślę, że Europejczycy muszą uratować się sami" - odparła Lagarde.

Szefowa MFW dodała, że starania o odbudowanie wzrostu gospodarczego w Europie potrwają długo, ponieważ wymaga to uzgodnień między 17 państwami strefy euro. Lagarde powiedziała również, że martwi ją to, iż Europejczycy mogą uznać, "że zrobili już wystarczająco dużo i nadszedł czas, by wyciągnąć z tego korzyści".

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane