Czytasz dzięki

Szwajcaria nie zrezygnuje z banknotów 1000 frankowych

opublikowano: 16-02-2016, 13:45

Szwajcarskie władze nie zamierzają poddać się wskazówkom i sugestiom Europejskiego Banku Centralnego odnośnie wycofania z obiegu najwyższych nominałów banknotów w celu walki z przestępczością, donosi Bloomberg.

Dzień po tym jak prezes EBC Mario Draghi stwierdził, że istnieje "rosnące przekonanie" na całym świecie, że takie rachunki/banknoty są wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem, rzecznik Narodowego Banku Szwajcarii Walter Meier powiedział, że jego instytucja "nie myśli o pozbyciu się 1000 -frankowych banknotów ".

Zobacz więcej

Franki szwajcarskie

ARC

W listopadzie 2015 r. w obiegu było ponad 43,3 mln tego typu banknotów, wynika z wyliczeń szwajcarskiego banku centralnego. To ponad dwa razy więcej niż w 2000 r.

Zgodnie z wypowiedzią Draghiego, przestępcy i terroryści wykorzystują banknoty o najwyższych nominałach (takie jak np. 500 EUR) do przemytu dużych sum pieniędzy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane