Szwajcaria: rekordowa cena za chińską wazę

opublikowano: 26-09-2017, 12:18
aktualizacja: 26-09-2017, 12:19

Cena, za którą sprzedano na aukcji w Genewie chińską wazę okazała się 10 tys. razy większa niż szacowano w katalogu.

Zażarta rywalizacja między dwoma licytującymi spowodowała, że cena za chińską wazę wyniosła ponad 6 mln CHF. To lokalny rekord jeśli chodzi o przedmiot sprzedawany na aukcji i nie będący zegarkiem lub biżuterią.

Waza o wysokości 60 centymetrów, ozdobiona wizerunkiem dwóch walczących smoków, powstała w XVIII wieku za czasów dynastii Qing. Jej nabywcą jest „amator z Azji”, który był na sali podczas licytacji. Jego rywal licytował telefonicznie. W katalogu oceniano wartość wazy na 500-800 CHF. Ostatnia kwota zgłoszona w licytacji wynosiła 5 mln CHF.

- To cena z licytacji więc trzeba do niej dodać opłaty, co zwiększa ją do 6,08 mln CHF (22,72 mln zł) – powiedział prowadzący aukcję Olivier Fichot.

Dotychczasowy rekord w tym domu aukcyjnym w Genewie wynosił 550 tys. CHF. Taka cenę zapłacono za statuetkę Buddy z brązu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.ch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu