Szwajcarska minister finansów: Menedżerowie Credit Suisse to podpalacze

opublikowano: 26-05-2023, 12:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwajcarski rząd federalny nie jest odpowiedzialny za upadek Credit Suisse, jak oznajmiła minister finansów Karin Keller-Sutter. Winę jej zdaniem ponoszą menedżerowie banku, którzy są “podpalaczami” - przekazał w piątek Bloomberg.

Pascal Mora

Szefowa resortu finansów stwierdziła odnosząc się do pracy jej poprzednika Uelego Maurera, że “trzeba uważać, żeby nie pomylić strażaków z podpalaczami”. “To rada dyrektorów i zarząd są odpowiedzialni za Credit Suisse. Nie rząd” - zaznaczyła.

200 mld franków od państwa

Credit Suisse poprosił o pożyczkę w wysokości 170 mld franków w dniu, w którym ogłoszono, że zostanie przejęty przez swojego rywala, UBS Group. Szwajcarski Bank Narodowy zgodził się przeznaczyć 200 mld franków na zapewnienie płynności Credit Suisse.

Bank miał już wykorzystać 5 mld franków z instrumentu wspieranego przez rząd, jak twierdzi Keller-Sutter. “Pieniądze powinny zostać wkrótce spłacone” - oświadczyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane