Szwecja: biopaliwo lotnicze może zastąpić tradycyjne w kraju

Marek Druś, thelocal.se
opublikowano: 14-03-2018, 09:42
aktualizacja: 14-03-2018, 09:43

Szwedzcy naukowcy ogłosili, że biopaliwo powstające na bazie odpadów z przerobu drewna może zastąpić paliwo lotnicze wykorzystywane przez samoloty obsługujące połączenia krajowe.

Naukowcy z Politechniki Luleå są gotowi zaprezentować opracowaną technologię tak szybko jak to będzie możliwe. Przekonują , że produkcja paliwa lotniczego powstałego w wyniku gazyfikacji i skraplania biomasy może nie tylko dać Szwecji samowystarczalność jeśli chodzi o loty krajowe, ale także znaleźć zastosowanie w lotach międzynarodowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Wiemy, że jest technologia produkcji, która działa i wiemy, że szwedzki przemysł drzewny może dostarczyć odpady drewna w dużych ilościach. Potencjał jest teoretycznie na tyle duży, że umożliwia zrównoważone wytwarzanie biopaliwa zarówno dla krajowych jak i międzynarodowych lotów w Szwecji – powiedział Fredrik Granberg z Politechniki Luleå.

Jego zdaniem, do osiągnięcie etapu, w którym powstanie pierwszy duży zakład komercyjnej produkcji biopaliwa lotniczego, potrzeba jeszcze 5-10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.se

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Szwecja: biopaliwo lotnicze może zastąpić tradycyjne w kraju