Szweda: przyjęcie reguł wydatkowych nic nie zmienia w obecnym kryzysie

PAP
31-01-2012, 10:18

Analityk Open Finance Emil Szweda o zawartym w nocy w Brukseli kompromisie ws. paktu fiskalnego.

Podczas szczytu przywódcy 25 państw, w tym Polski, zgodzili się na zawarcie traktatu z nową regułą wydatkową, według której roczny deficyt strukturalny ma nie przekraczać 0,5 proc. nominalnego PKB, ponadto państwa spoza strefy euro będą uczestniczyć w szczytach "17" ws. konkurencyjności, paktu oraz reform eurolandu:

"Szczyt UE zakończył się porozumieniem 25 krajów członkowskich, które zgodziły się przestrzegać nowych reguł wydatkowych - poza klubem znalazły się Wielka Brytania i Czechy. Politycy usiłują zatrzeć wrażenie, że Europa dzieli się właśnie na dwie, a nawet trzy prędkości, ale są to bardziej problemy polityczne niż rynkowe.

Dla rynków pewne znaczenie miało zapewnienie premiera Grecji, który uważa, że do końca tygodnia jego rząd osiągnie porozumienie z prywatnymi wierzycielami co do redukcji długu i wysokości przyszłych odsetek. Po części udało się w ten sposób zatrzeć złe wrażenie, jakie mogą robić notowania portugalskich obligacji. Rentowność dwuletnich portugalskich obligacji sięgnęła 17 proc., co wywołało obawy, że być może Portugalia będzie wkrótce potrzebowała pomocy finansowej. (...)

Europa ma szanse rozpocząć dzień od zwyżek, ale nie będzie to reakcja na wyniki unijnego szczytu. Przyjęcie reguł wydatkowych nie zmienia niczego w obecnym kryzysie, pokazuje jedynie, że stabilizacja i jedność Europy są raczej sloganem niż faktem. Powodem do zwyżki może być (...) zbyt głębokie osunięcie się indeksów wczoraj, podczas gdy poza Starym Kontynentem reakcje inwestorów nie były tak płochliwe. Jednak niewykluczone, że po +załatwieniu+ sprawy Grecji, Portugalia stanie się nowym zmartwieniem rynków i zacznie się gorączkowe przeliczanie bilansów banków - czy i ten wstrząs są one w stanie wytrzymać. O dalsze zwyżki może być więc trudno w najbliższych dniach".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szweda: przyjęcie reguł wydatkowych nic nie zmienia w obecnym kryzysie