Szwedzi wierzą w oszczędzanie (RANKING)

opublikowano: 06-04-2016, 13:08

Szwecja krajem ludzi oszczędnych. Tak jednym zdaniem można podsumować wyniki najnowszego badania Komisji Europejskiej, z którego jasno wynika, że Szwedzi najchętniej spośród europejskich nacji chcą oszczędzać swoje pieniądze. Polacy znaleźli się w dolnej części zestawienia.

Gorący rynek nieruchomości jest jednym z największych zagrożeń stojących przed szwedzką gospodarkę. Wygląda jednak na to, że szwedzkie gospodarstwa domowe są dobrze przygotowane do radzenia sobie z potencjalnym załamaniem tamtejszej ekonomii.

Wyświetl galerię [1/2]

Ranking najchętniej oszczędzających narodów w Europie (różnica procentowa między deklarującymi oszczędzanie i wydawanie w ciągu kolejnych 12 miesięcy)

Bloomberg, Komisja Europejska - marzec 2016

Podczas gdy mają jeden z najwyższych poziomów zadłużenia prywatnego (liczone jako procent dochodu do dyspozycji) w Unii Europejskiej, są również najlepiej przygotowani na „trudne” dni.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Komisję Europejską (z marca 2016 r.) wskazuje, że w przypadku szwedzkich gospodarstw domowych wskaźnik obrazujący różnicę pomiędzy deklarującymi oszczędzanie a wydawanie środków w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi niemal +60 proc. Za Szwedami znaleźli się Finowie, zaś ostatnie miejsce na podium zajęli Luksemburczycy.

Na przeciwległym końcu zestawienia znaleźli się Grecy, w przypadku których ta różnica wynosi aż -80 proc. Tak ogromna jest przewaga deklarujących niechęć do „zaciskania” pasa i oszczędzania w ciągu najbliższego roku.

Polska w tym zestawieniu znalazł się na 8. miejscu od końca, z wynikiem na poziomie przekraczającym minus 30 proc.

Dane Komisji Europejskiej nie obejmują Irlandii.

Głównym powodem dobrego stanu szwedzkich gospodarstw domowych i dużych oszczędności jest, że szwedzka gospodarka poradziła sobie w ostatnich kilku latach z globalnymi zawirowaniami lepiej niż miało to miejsce w innych krajach – ocenia Tor Borg, główny ekonomista SBAB.

Dzięki słabej koronie, rekordowym bodźcom z banku centralnego oraz wyższym wydatkom publicznych z powodu imigracji, produkt krajowy brutto Szwecji wzrósł o 4,1 procent w 2015 r., podczas gdy gospodarka UE wzrosła średnio o 2 proc. Bezrobocie w Szwecji  powoli schodzi ze szczytu ustanowionego w 2010 r. na poziomie 8,6 proc., prognoza zakłada jego poziom na 6,9 proc. w tym roku, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 8,8 proc.

Szwedzkie gospodarstwa domowe korzystają również z mocnego systemu opieki społecznej, obniżenia podatków i niskich kosztów kredytów hipotecznych – dodaje Borg.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu