Szykuje się rekordowy rok na polskim rynku logistycznym

BEATA KRAWUCKA
opublikowano: 30-09-2014, 00:00

Roczna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce może w tym roku przekroczyć 1 mln mkw., osiągając tym samym najwyższy poziom od pięciu lat.

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce pod koniec drugiego kwartału 2014 r. wyniosły 8,2 mln mkw. W pierwszej połowie 2014 r. ukończono budowę 340 tys. mkw., czyli niemal tyle, ile w całym roku 2013. W budowie pozostają kolejne 863 tys. mkw., co daje rekordowy wynik w ostatnim pięcioleciu — wynika z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W).

Poprawa koniunktury…

Największym obiektem oddanym do użytku w pierwszym półroczu był magazyn typu BTS (build-to-suit, czyli zbudowany na potrzeby konkretnego nejemcy), jaki deweloper Panattoni wzniósł dla Castoramy w Strykowie (50 tys. mkw.).

Do największych budynków w trakcie realizacji nadal należą trzy obiekty przygotowywane dla firmy Amazon, a także kompleks Goodman Poznań II Logistics Centre (82 tys. mkw.). Jednocześnie nastąpił wyraźny spadek wskaźnika pustostanów, z 10,9 proc. na koniec zeszłego roku do 8,8 proc. na koniec czerwca 2014 r. W dalszym ciągu najwyższe stawki czynszów obowiązują w strefie miejskiej Warszawy (4,40–5,50 EUR za mkw. na miesiąc), a najniższe w Polsce Centralnej (2,40–3,95 EUR za mkw. na miesiąc) oraz na obrzeżach stolicy (2,40–3,80 EUR za mkw. na miesiąc). W pozostałych regionach kształtują się na poziomie 2,90–3,60 EUR za mkw. na miesiąc. Umowy najmu zawarte w pierwszej połowie 2014 r. dotyczyły magazynów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln mkw. To aż o o 20 proc. więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.

Udział nowych umów wyniósł 54 proc., reszta dotyczyła przedłużenia kontraktów. Struktura popytu według branż, które najliczniej reprezentowali najemcy, nie uległa zmianie względem lat ubiegłych. Największe dwie umowy najmu podpisano z przedstawicielami dużych sieci handlowych. Carrefour odnowił umowę na 46 tys. mkw. w Distribution Parku Będzin, a Polomarket wynajął 40 tys. mkw. w Goodman Konin.

…i nastrojów

Zdaniem analityków o wyraźnej poprawie sytuacji na rynku nieruchomości magazynowych świadczą zarówno twarde dane dotyczące podaży i popytu, jak i optymistyczne nastawienie uczestników rynku dotyczące ich planów rozwoju.

— Rynek wciąż koncentruje się w regionie Warszawy, gdzie znajduje się większość nowoczesnych obiektów, jednak to w okolicy Poznania oddano w ostatnim czasie najwięcej nowych magazynów. To również w Wielkopolsce w najbliższym czasie przybędzie najwięcej nowej powierzchni — podkreśla Tom Listowski, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

Jego zdaniem z uwagi na spadający w całej Polsce poziom pustostanów można się spodziewać, że część z planowanej nowej powierzchni w regionach o niskim współczynniku pustostanów może być wybudowana spekulacyjnie, czyli bez podpisanej wcześniej umowy najmu. Według Charlesa Taylora, partnera zarządzającego polskiego oddziału Cushman & Wakefield, dobre wyniki w tym sektorze to zasługa nie tylko tzw. efektu Amazon.

— Z realizacją budów spekulacyjnych, czyli bez wcześniej podpisanych umów najmu nie mieliśmy do czynienia od wielu lat. Świadczy to o popycie na nowoczesne powierzchnie magazynowe w wielu regionachPolski — podkreśla Charles Taylor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEATA KRAWUCKA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane