Szyszko: polityka klimatyczna szansą rozwoju rynku pracy w Polsce

opublikowano: 05-02-2007, 19:42

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że Polska ma szanse zainwestować duże pieniądze w tworzenie miejsc pracy na obszarach niezurbanizowanych. Jak powiedział, kapitał może uzyskać z handlu emisjami CO2, zgodnie z Konwencją Klimatyczną i Protokołem z Kioto.

Minister środowiska Jan Szyszko uważa, że Polska ma szanse zainwestować duże pieniądze w tworzenie miejsc pracy na obszarach niezurbanizowanych. Jak powiedział, kapitał może uzyskać z handlu emisjami CO2, zgodnie z Konwencją Klimatyczną i Protokołem z Kioto.

Jak wyjaśnił Szyszko na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach, "zgodnie z Protokołem z Kioto, polskie lasy pochłaniają rocznie 35 mln ton dwutlenku węgla, a każda tona węgla w układzie handlu emisjami to jest od kilku do kilkudziesięciu euro; te pieniądze możemy potencjalnie skierować na tworzenie nowych miejsc pracy w rejonach niezurbanizowanych".

Minister Szyszko w Kielcach przedstawił świętokrzyskim samorządowcom "Priorytety polityki ekologicznej państwa".

Szyszko przypomniał, że w trosce o zrównoważony rozwój i ograniczenie powodującej niekorzystne zmiany klimatyczne nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, wysunięta została w łonie Unii Europejskiej koncepcja połączenia Konwencji Gospodarczej oraz Klimatycznej z Konwencją o Bioróżnorodności, dla wykorzystania mechanizmu pochłaniania dwutlenku węgla przez zalesianie terenów i regenerację lasów.

"Polska jest liderem w tym zakresie, bowiem przygotowany już został projekt odpowiedniej ustawy; do elementu handlu emisjami włączamy lasy, a pieniądze uzyskane z tego tytułu mają służyć rozwojowi +zielonych inwestycji+ na terenach niezurbanizowanych" ľ powiedział minister.

Dodał, że nasz kraj, jako unikatowy na europejskim kontynencie pod względem bioróżnorodności, ma też wielkie możliwości wytwarzania żywności o podwyższonej jakości. W związku z tym, opracowano w Ministerstwie Środowiska projekt ustawy zakazującej w Polsce produkcji roślinnej i zwierzęcej, wykorzystującej organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO).

Opracowany w 1997 roku protokół z Kioto zobowiązuje 35 najbardziej uprzemysłowionych państw do redukcji do 2012 roku emisji gazów cieplarnianych o 5 proc. poniżej poziomu z 1990 r.; wycofały się z niego jednak przodujące w emisji tych gazów Stany Zjednoczone. Obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie zastąpienia protokołu z Kioto po 2012 r. bardziej restrykcyjnym dokumentem.

Unia Europejska chce radykalnego ograniczenia emisji CO2 o 30 proc. do 2020 r. oraz o 60-80 proc. do 2050 r.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane