Tajwan podnosi prognozę wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-11-2020, 13:11

Choć na tle regionalnych rywali Tajwan będzie mógł się w tym roku pochwalić jeśli nie wyższym to przynajmniej wzrostem PKB, jednak jego dynamika będzie najprawdopodobniej najniższa od czterech lat, informuje Reuters.

for. Bloomberg

W piątek Dyrekcja Generalna ds. Budżetu, Rachunkowości i Statystyki podwyższyła swoje oczekiwania odnośnie tempa rozwoju gospodarki. Zakłada obecnie, ze PKB tego azjatyckiego kraju zwiększy się o 2,54 proc. Tymczasem jeszcze trzy miesiące wcześniej projekcja mówiła o wzroście rzędu 1,46 proc. Choć prognoza dynamiki została podniesiona, nadal to wynik najsłabszy od 2016 r.

Nastawiona a eksport, szczególnie produktów elektronicznych gospodarka zdecydowanie odbiła po załamaniu wywołanym pierwszą falą koronawirusa. W trzecim kwartale 2020 r. rozwijała się w tempie 3,92 proc. (po rewizji z 3,33 proc.). To najlepszy wynik kwartalny od niemal czterech lat. W ogromnej mierze było to zasługą eksportu, który przebił skalą wzrostu oczekiwania.

Pandemia koronawirusa napędziła silny globalny popyt na elektronikę, dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na telepracę. Konsumpcja wzrosła o 5,16 proc. w trzecim kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, częściowo dzięki rządowym programom stymulacyjnym mającym na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii.

Agencja Statystyczna prognozuje, że w tym roku eksport zwiększy się o 3,84 proc. zaś w 2021 r. o 4,59 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane