Tajwan: zamówienia eksportowe zmniejszają się coraz szybciej

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-01-2023, 05:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ekonomiści oczekują, że zamówienia eksportowe w tajwańskiej gospodarce po raz kolejny zmniejszyły się w grudniu minionego roku, kurcząc się do tego mocniej niż miesiąc wcześniej, informuje Reuters.

Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum

Według mediany szacunków ekonomistów, w grudniu 2022 r. zamówienia eksportowe Tajwanu spadły o 25,6 proc. w ujęciu rocznym. Oznaczałoby to zdynamizowanie zniżki po tym jak w listopadzie zmniejszyły się o 23,4 proc.

Rządowa projekcja zakłada z kolei, że zamówienia w ostatnim miesiącu ubiegłego roku spadły w przedziale 27,8-30,8 proc.

To bardzo negatywny sygnał zachodzących w globalnej gospodarce zmian, które potwierdzają spadek popytu m.in. na technologię. Tajwan jest czołowych kontraktorem i eksporterem dla szeroko rozumianej elektroniki, dostarcza m.in. półprzewodniki i części elektroniczne dla największych producentów komputerów czy smartfonów, a także sprzętu RTV i AGD. Jego zamówienia eksportowe, produkcja i dostawy zagraniczne traktowane są jako jeden z głównych barometrów kondycji światowej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane