Tamborski: na NewConnect zbudowaliśmy masę, teraz czas na rzeźbę

ISBnews, Sebastian Gawłowski
opublikowano: 20-10-2014, 11:01

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) będzie konsekwentnie dążyć do podnoszenia jakości rynku NewConnect i egzekwować spełnianie jego wymogów od spółek i autoryzowanych doradców, poinformował agencję ISBnews prezes giełdy Paweł Tamborski.

"Na NewConnect zbudowaliśmy masę, teraz czas na rzeźbę - mamy ilość, a teraz musimy skupić się na jakości. Będziemy konsekwentni w egzekwowaniu od spółek i autoryzowanych doradców zasad panujących na rynku NewConnect. Mimo, że jest to alternatywny rynek, którego wymogi są niższe niż w przypadku głównego rynku, ale zaufanie jest tu najważniejsze - szczególnie, że to rynek który nie jest ściśle poddany regulacji administracyjnej, tylko regulacji rynkowej. Idealna byłaby samoregulacja na NewConnect, żeby zarówno spółki, ale szczególnie autoryzowani doradcy byli zdecydowanie bardziej zaangażowani w podnoszenie standardów. To kolejny etap dojrzewania tego rynku" - powiedział ISBnews Tamborski.

"Zrobiliśmy statystykę z NewConnect i wynika z niej, że liczba 'success stories' - solidnych spółek z dobrym zarządem i biznesem, które dały także zarobić swoim akcjonariuszom jest zdecydowanie większa od nieudanych przypadków. Przygotujemy raport na ten temat i przedstawimy inwestorom" - dodał prezes GPW.

Na rynku NewConnect jest notowanych 434 spółek. W ostatnim czasie giełda ukarała finansowo 12 i upomniała 5 z nich za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych - nieprzekazanie w terminie wynikającym z przepisów raportów finansowych.

Paweł Tamborski
Marek Wiśniewski

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) zaprezentuje strategię rozwoju 30 października, powiedział prezes Paweł Tamborski.

"Strategię zaprezentujemy 30 października podczas Investor's day, na którym zaprezentują się również spółki zależne z grupy GPW" - powiedział ISBnews Tamborski.

Wcześniej prezes GPW informował, że zarząd giełdy koncentruje się na polskim rynku kapitałowym i na pełnym wykorzystaniu jego potencjału, w związku z tym GPW nie bierze obecnie pod uwagę aliansu kapitałowego z CEE Stock Exchange Group AG, ale nie wyklucza takich rozmów w przyszłości.

Ponadto zarząd zdecydował, że głównym indeksem giełdowym, na którym pozostaną oparte instrumenty pochodne pozostanie WIG20, a jednocześnie sesje giełdowe będą odbywały się według dotychczasowego harmonogramu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews, Sebastian Gawłowski

Polecane