Tauron ogłosił przetarg na budowę farmy fotowoltaicznej

  • PAP
opublikowano: 21-08-2019, 11:06

Tauron ogłosił przetarg na kompleksową realizację budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy od 3,1 do 5 MW, która powstanie w Jaworznie. Koncern, który inwestycje w czystą energię uważa za jeden z celów strategicznych, chce wybudować kilka farm fotowoltaicznych.

Termin składnia ofert do przetargu na inwestycję w Jaworznie wyznaczony został na 13 września – podała spółka w przesłanym w środę PAP komunikacie.

„Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach. Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r” - powiedział, cytowany komunikacie, prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Jak dodaje spółka, program budowy farm jest obecnie na etapie przygotowywania, w tym uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. „Obejmuje on pięć lokalizacji, a potencjał każdej z farm jest silnie uzależniony od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji. Inwestycje są rozwijane na obszarach noszących ślady działalności przemysłowej – tereny po byłych elektrowniach oraz składowiska odpadów paleniskowych. Dzięki programowi te miejsca mają szansę być ponownie wykorzystywane i zrekultywowane” - zaznaczają przedstawiciele Tauronu.

Najbardziej zaawansowane obecnie są projekty w Jaworznie i Mysłowicach. W tym pierwszym mieście trwa procedura wyboru wykonawcy, a w drugim toczy się postępowanie na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z analizą produktywności oraz uzyskania pozwolenia na budowę farmy. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne Tauronu opierają się na rozwoju czystej energii, która ma być podstawą budowy wartości Grupy. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

„Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2” - wskazała spółka.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy wchodzą m.in.: Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.

PRÓBA: Farma fotowoltaiczna w Gdańsku to inwestycja doświadczalna — podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Grupy Energa.
[FOT. WM]
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane