Technologie znów dobrze się sprzedają

opublikowano: 19-03-2019, 22:00

Rynek IT urósł w ubiegłym roku o ponad 7 proc., w czym pomogło m.in. 500+. Bieżący rok też ma być udany.

Po dwóch chudych latach karta się odwróciła — rok 2018 okazał się dobry dla firm dostarczających technologie IT. Według międzynarodowej firmy analitycznej IDC wydatki w tym obszarze wzrosły w Polsce o 7,4 proc. do 12 mld USD.

Konserwatywny rynek

Sprzedaż zwiększyła się prawie we wszystkich kategoriach — najmocniej w segmencie telefonów komórkowych (o 24 proc.), serwerów (34 proc.) i chmury obliczeniowej (21 proc.). Rynek oprogramowania wzrósł jedynieo 0,9 proc. (do 1,8 mld USD), a usług IT — o 4,4 proc. (do 3,7 mld USD). Sprzęt IT miał największy udział w ubiegłorocznych wydatkach. Sprzedano go za 6,5 mld zł, co oznacza 11,2 proc. wzrostu r/r.

— Wzrost wynika przede wszystkim z odbicia po latach wstrzymywania inwestycji. Wciąż dobrze sprzedają się rozwiązania tradycyjne, bo firmy mają niską potrzebę wdrażania innowacji. W ich odczuciu presja konkurencji jest na tyle słaba, że wolą bardzo często odnawiać posiadane rozwiązania niż inwestować w technologie tzw. trzeciej platformy. W najbliższych latach również należy spodziewać się wzrostu, ale przede wszystkim w obszarach fundamentalnych dla budowania przewagi firm na rynku. To np. bezpieczeństwo, chmura, sztuczna inteligencja i tworzenie aplikacji — mówi Ewa Lis-Jeżak, dyrektor zarządzająca IDC.

Tablety za 500+

Jedna z niewielu kategorii, które zanotowały w ubiegłym roku spadek, były komputery osobiste (o 2 proc.), choć część tego segmentu (komputery dla graczy) urosła. Liczba sprzedanych PC spadła jednak o 10 proc. Niepodziewanie o 4 proc., do 233,5 mln USD, urósł rynek tabletów, na którym od dłuższego czasu notowano zniżki. W 2016 r. ich sprzedaż zmniejszyła się o 18 proc., a w 2017 r. o 30 proc., co wynikało z nasycenia rynku i wypierania urządzeń przez smartfony. Zdaniem analityków IDC w obszarze konsumenckim jednym z impulsów popytowych były programy 500+ i 300+, a ceny nie miały większego wpływu na decyzje zakupowe. Przykładem mogą być smartfony, których sprzedaż wzrosła wartościowo o 23,9 proc. i wyniosła 2,9 mld USD. Sprzedano ich o 8,5 proc. więcej w ujęciu ilościowym po cenie wyższej o 14 proc. Najwięksi gracze systematycznie zwiększali udział w rynku. Z danych IDC wynika, że sześciu producentów odpowiadało za dostawę 91 proc. urządzeń.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W tym roku konkurencja między gigantami się zaostrzy, na czym stracą mniejsze marki.Możemy się też spodziewać popularyzacji nowości technologicznych — urządzeń z elastycznymi ekranami i smartfonów z modemami 5G. Wiele najwyższych modeli będzie wyposażonych w cztery aparaty fotograficzne oraz układy wykorzystywane przez sztuczną inteligencję. Wśród urządzeń ze średniej półki popularne staną się smartfony wyposażone w trzy aparaty fotograficzne — prognozuje Marek Kujda z IDC.

Rosnące „zachmurzenie”

W bieżącym roku dynamika wzrostu rodzimego rynku IT powinna zostać utrzymana.

— Prognozujemy, że będzie zbliżona do ubiegłorocznej. Lokomotywami będą IaaS — 23 proc., storage — 13 proc. i sprzęt — 10 proc. Rynek oprogramowania powinien urosnąćo około 3 proc. — mówi Jarosław Smulski, analityk IDC.

Jednym z segmentów, który będzie rósł dynamicznie w najbliższych latach, będzie chmura obliczeniowa. Jego wartość jest jednak wciąż relatywnie niewielka — w minionym roku wyniosła 312 mln USD, a do 2022 r. ma przekroczyć 0,5 mld USD.

— Na razie chmura rzadko jest wykorzystywana do przenoszenia dużych, krytycznych aplikacji biznesowych. Najczęściej służy do rozwijania nowych aplikacji i pomysłów. Obserwujemy jednak, że firmy, które zaczęły migrację do chmury i zrobiły tam coś ciekawego, konsekwentnie zwiększają zakres wykorzystywanych usług — mówi Ewa Zborowska, analityk IDC.

900

mln USD

O tyle, według IDC, urósł w ubiegłym roku rynek IT w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy