Testy DNA zamiast pestycydów

Rozwijana przez lubelskich naukowców metoda wczesnego wykrywania chorób roślin może diametralnie zmienić rolnictwo. Nexbio swój koncept zaprezentuje w USA - ma szansę zdobyć milion dolarów.

Trudno jest dziś pogodzić masową produkcję rolną z ekologią. Potrzeby konsumpcyjne wciąż rosną, a obfitość plonów w dużej mierze zależy od skuteczności środków ochrony roślin… najczęściej chemicznych. Z drugiej strony, nie trzeba już nikogo przekonywać o negatywnym wpływie oprysków na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.

Wyświetl galerię [1/2]

Dzięki zastosowaniu diagnozy genetycznej upraw, opartej na metodach molekularnych, użycie pestycydów w produkcji żywności może zostać znacznie ograniczone. Nad takim rozwiązaniem pracuje spółka Nexbio, prezesem której jest dr Adam Kuzdraliński. ARC

Nad rozwiązaniem problemu pracuje spółka Nexbio. Jej celem jest opracowanie nowatorskiej metody wykrywania chorób roślin uprawnych, bazującej na testach DNA i wczesnym identyfikowaniu mikroorganizmów chorobotwórczych. 

Testy genetyczne

Nexbio chce stworzyć przenośne laboratorium, które pozwoli rolnikom na szybkie i tanie przeprowadzenie testów, bezpośrednio na polu uprawnym. Na podstawie pobranych próbek będzie można ustalić, jakiego rodzaju mikroorganizmy atakują uprawę, w dodatku już we wczesnej fazie wegetacji roślin. 

- Obecnie rolnicy w doborze środków ochrony roślin kierują się głównie własnym doświadczeniem. Pod uwagę brane są najczęściej wizualne symptomy, ale wielu  z nich nie sposób dostrzec gołym okiem, zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju mikroorganizmów. Dla zwiększenia skuteczności ochrony wybiera się więc opryski o najbardziej ogólnym działaniu lub po prostu te najmocniejsze – wyjaśnia dr Adam Kuzdraliński, prezes spółki Nexbio.

Dodaje, że skutkuje to niszczeniem również pożytecznych drobnoustrojów. Ma też negatywny wpływ na populację owadów, w szczególności pszczół. I ludzi. 

- Badania wykazały, że co trzecia próbka owoców i warzyw pochodzących z zielonej Lubelszczyzny, jednego z najbardziej ekologicznych regionów w kraju, zawiera pozostałości pestycydów. A jest to ogólnoświatowy problem. Amerykańscy naukowcy już dawno udowodnili, że po rodzaju roślin i przypisanych im formach chemicznej ochrony są w stanie z dużą dokładnością przewidzieć, na jakiego rodzaju nowotwory zachorują mieszkające w danym regionie dzieci – dodaje Adam Kuzdraliński. 

Odpowiedni dobór

Stosowanie testów DNA pomogłoby rolnikom w doborze właściwych środków ochrony roślin i pozwoliło znacząco zmniejszyć dawki oprysków. 

- Obecnie wykonujemy już takie oznaczenia w ramach testów molekularnych dla pszenicy. Próbka musi zostać jednak przesłana do naszego laboratorium. Analiza trwa kilka dni. Proces ten chcemy przenieść na warunki polowe i skrócić do kilkunastu minut – wyjaśnia Adam Kuzdraliński.

Prace nad „przenośnym laboratorium” są realizowane wspólnie z Politechnika Warszawską. Urządzenie do testów DNA ma się składać z trzech modułów. 

- Pierwszy z modułów będzie bazować na autorskiej metodzie oczyszczania DNA. W kolejnym, DNA będzie powielane, co umożliwi dalszą analizę próbki. Końcowa faza to ustalenie rodzaju mikroorganizmów – wyjaśnia przedstawiciel Nexbio.

Jest to już kolejny projekt naukowy realizowany przez Adama Kuzdralińskiego. Badania nad mikroorganizmami prowadzi również na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, w ramach dotacji z programu Lider, zainicjowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ich wyniku wysłano już dziewięć zgłoszeń patentowych. Ten projekt jest wciąż w realizacji.

Z Polski w świat

Spółka Nexbio została założona około półtora roku temu przy wsparciu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Powstała w ramach działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. I ma już na koncie kilka sukcesów. 

Młoda spółka wygrała infoShare Startup Contest, konkurs organizowany przez Fundację infoShare i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter. Wzięła również udział w programie „Startupy w Pałacu”, wspierającym młode spółki technologiczne i otrzymała zaproszenie do udziału w misjach gospodarczych odbywających się z udziałem prezydenta RP. 

Nexbio jest również laureatem konkursu dla start-upów Chivas The Venture. Wkrótce weźmie udział w Accelerator Week – cyklu spotkań i szkoleń mentoringowych organizowanych w Wielkiej Brytanii. Zaprezentuje się również w Los Angeles podczas międzynarodowego finału tego konkursu. Główna nagroda wynosi 1 mln USD. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Start-upy / Testy DNA zamiast pestycydów