Czytasz dzięki

TGE bliżej europejskiego rynku dnia bieżącego dla energii elektrycznej

  • PAP
opublikowano: 28-05-2019, 18:29

Towarowa Giełda Energii podpisała umowę na dostawę aplikacji, umożliwiającej zawieranie transakcji na rynku dnia bieżącego energii elektrycznej w modelu XBID. To narzędzie, tworzące jednolity transgraniczny rynek energii dnia bieżącego w całej Europie.

Jak poinformowała we wtorek TGE, operacyjne przyłączenie się do XBID (Cross-Border Intraday) planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Obecnie Giełda prowadzi pierwsze testy oraz przygotowania techniczne.

„Priorytetem TGE jest nieustanne poszerzanie wachlarza usług oraz oferowanie najwyższej jakości produktów umożliwiających Członkom Giełdy zawieranie transakcji nie tylko w ramach krajowego rynku energii elektrycznej, ale również z podmiotami z całej Europy. Podejmowane przez Grupę TGE sukcesywne działania zmierzają do dopełnienia integracji krajowego obrotu energią elektryczną z rynkami europejskimi" - poinformował cytowany w komunikacie wiceprezes ds. operacyjnych TGE Piotr Listwoń.

TGE podjęła decyzję o zakupie systemu M7 Trading, którego dostawcą jest Deutsche Boerse AG. Rozwiązanie XBID opierające się na wspólnym systemie informatycznym umożliwia kojarzenie zleceń uczestników rynku w systemie ciągłym, lokalnie oraz w dowolnej strefie cenowej będącej w zasięgu projektu, o ile tylko dostępne są transgraniczne zdolności przesyłowe.

"M7 Trading nie tylko oferuje szeroki zakres lokalnych funkcjonalności handlowych, ale również zapewni TGE pełną współpracę z rynkiem XBID" – podkreślił Dyrektor ds. Energetycznych Systemów IT w Deutsche Boerse AG Antoine Vigues.

W procesie integracji rynku w modelu XBID bierze udział 46 podmiotów – operatorów NEMO (nominowany operator rynku energii) i operatorów sieci przesyłowych z całej UE i Norwegii. W Polsce XBID wdrażany jest przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, we współpracy z trzema giełdami energii: TGE, EPEX SPOT i EMCO.

Rynek ten na obszarze Europy Zachodniej i Północnej działa od czerwca 2018 r., natomiast na obszarze krajów Europy Centralnej i Wschodniej nastąpi to w czwartym kwartale 2019 r. TGE przygotowuje się obecnie do tzw. drugiej fali uruchomienia od strony technicznej i operacyjnej, działając w projektach, które połączą rynki energii elektrycznej: Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Szwecji i Litwy z już działającym rynkiem XBID.

"Obecnie jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania organizacji do uruchomienia europejskiego rynku dnia bieżącego. Od kwietnia trwają testy łączności i konfiguracji systemów z naszymi partnerami zagranicznymi oraz niebawem udostępnimy środowisko testowe uczestnikom polskiego rynku giełdowego. Zakończenie testów - o ile nie nastąpią zmiany harmonogramu na szczeblu europejskim - planowane jest w październik" – dodał Listwoń.

Zakładanym celem projektu XBID jest podniesienie ogólnej efektywności obrotu na europejskim rynku dnia bieżącego poprzez wykorzystanie istniejących transgranicznych zdolności przesyłowych w handlu giełdowym. Jak podkreśliła TGE, integracja rynków dnia bieżącego w jednolity system transakcyjny obejmujący kraje UE stanowi kluczowy element tworzenia europejskiego wewnętrznego rynku energii. Połączenie rynków dnia bieżącego poprzez umożliwienie obrotu transgranicznego nabiera coraz większego znaczenia jako narzędzie używane przez uczestników rynku do bilansowania swoich pozycji oraz umożliwia optymalizację wykorzystania mocy wytwórczych, w szczególności zmiennych OZE. Dodatkowo, celem rynku XBID jest zapewnienie obniżki kosztów uzyskania energii elektrycznej dając wymierny efekt ekonomiczny - zaznaczyła TGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane