ThyssenKrupp Energostal uruchamia centrum magazynowo- serwisowe za 160 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
23-06-2006, 14:09

Budowane kosztem ok. 160 mln zł centrum magazynowo-serwisowe wyrobów hutniczych uruchomiła w piątek w Dąbrowie Górniczej firma ThyssenKrupp Energostal, należąca do największych dystrybutorów stali w Polsce - podała spółka.

Budowane kosztem ok. 160 mln zł centrum magazynowo-serwisowe wyrobów hutniczych uruchomiła w piątek w Dąbrowie Górniczej firma ThyssenKrupp Energostal, należąca do największych dystrybutorów stali w Polsce - podała spółka.

Za około rok, gdy gotowy będzie cały obiekt, zatrudnienie w nim zwiększy się z obecnych 250 do 400 osób. Łączna powierzchnia centrum wyniesie wówczas 75 tys. m kw. Na razie gotowa jest nieco ponad trzecia część całości. Uruchomienie całego obiektu podwoi powierzchnię magazynową firmy w Polsce.

"To nasza największa inwestycja, zarówno pod względem wielkości jak i ponoszonych nakładów. Równolegle realizujemy również wartą ok. 50 mln zł inwestycję w Poznaniu i planujemy podobną w Warszawie. W tych miastach mieszczą się nasze pozostałe centra dystrybucji" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes spółki, Ryszard Bojarski.

Uruchomione w piątek centrum ma zaopatrywać w wyroby hutnicze klientów nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji i Ukrainy. Według firmy, obiekt jest największym tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podobne, mniejsze centra serwisowo-magazynowe dla swoich wyrobów budują na Śląsku także konkurenci koncernu ThyssenKrupp. Za ok. 9,5 mln euro centrum cięcia blach buduje w Siemianowicach Śląskich spółka Ugine&Alz z grupy francuskiego Arcelora. Pracę znajdzie tam docelowo 85 osób. W ubiegłym roku na budowę podobnego centrum w Tychach zdecydowała się spółka należąca do austriackiego koncernu stalowego Voestalpine Stahl. Koszt tej inwestycji to ok. 80 mln zł.

ThyssenKrupp Energostal handluje stalą od 12 lat. Początkowo była to prywatna firma Energostal. Od 2001 roku 80 proc. udziałów w toruńskiej firmie należy do niemieckiego giganta - firmy ThyssenKrupp, która podniosła kapitał spółki o 15 mln zł. Oprócz trzech centrów magazynowo-serwisowych firma ma w Polsce 14 oddziałów. Zatrudnia 650 osób. W roku finansowym 2004-2005 jej przychody wyniosły 1,2 mld zł. Od października 2005 do końca marca 2006 obroty wyniosły dalsze 617 mln zł.

Przychody ze sprzedaży całej grupy ThyssenKrupp wynoszą rocznie ponad 42 mld euro rocznie. Grupa zatrudnia 184 tys. pracowników w ponad 70 krajach świata. Zajmuje się produkcją stali, wyrobów przemysłowych i świadczeniem usług w sektorach związanych m.in. ze stalą (w tym nierdzewną), podzespołami samochodowymi, technologiami oraz dźwigami osobowymi.

Grupa ThyssenKrupp ma siedzibę w Niemczech i jest notowana na tamtejszej giełdzie. 33 proc. sprzedaży pochodzi z rynku niemieckiego, pozostała część z innych krajów. Polska jest dla koncernu najważniejszym rynkiem sprzedaży w Europie Środkowo- Wschodniej. Sprzedaż wartości 630 mln euro w roku obrotowym 2004- 2005 sprawiła, że grupa zaliczyła Polskę do 10 kluczowych rynków zagranicznych. Wszystkie polskie spółki grupy ThyssenKrupp zatrudniają łącznie ponad 1,1 tys. osób.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ThyssenKrupp Energostal uruchamia centrum magazynowo- serwisowe za 160 mln zł