Timmermans: KE postanowiła wysłać opinię o praworządności do polskich władz

PAP
opublikowano: 01-06-2016, 12:17

Komisja Europejska postanowiła wysłać opinię o praworządności do polskich władz, poinformował w środę w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

Timmermans podkreślił na konferencji prasowej, że "Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie". "Te wartości obejmują również przestrzegane prawa (...). Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich" - podkreślił wiceszef KE.

Zobacz więcej

Frans Timmermans

Fot. REUTERS/Vincent Kessler/Forum

 Timmermans na konferencji prasowej przypomniał, że Komisja jest od połowy stycznia "w intensywnym dialogu z Polską na temat praworządności", a on sam odbył dwie wizyty w Warszawie.

"Nasza wymiana informacji była zawsze konstruktywna" - zaznaczył.

Wiceszef KE powiedział, że we wtorek wieczorem odbył rozmowę telefoniczną z premier Beatą Szydło. "Jestem zadowolony, że potwierdziła chęć kontynuacji naszego dialogu. Niemniej jednak, mimo naszych najlepszych wysiłków, do tej pory na razie nie udało się nam znaleźć rozwiązań głównych problemów" - podkreślił Timmermans.

Komisja nie ma zamiaru i nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce, polityczne kwestie stanowią interes polityków polskich a nie Komisji, natomiast naszą kwestią jest zapewnienie przestrzegania prawa - mówił Timmermans. Jak dodał, KE chce zachęcić Polskę do postępów i do znalezienia szybkich i skutecznych rozwiązań.

"Zrobimy wszystko co jest w naszej mocy, żeby udzielić temu procesowi wsparcia i żeby go doprowadzić do końca" - zapewnił wiceszef KE.

Komisja chciałaby, żeby polskie władze znalazły rozwiązanie sytuacji - to jest właśnie cel procesu, w którym się znajdujemy - mówił Timmermans. Wyraził nadzieję, że dialog będzie kontynuowany. KE jest gotowa kontynuować dialog z polskimi władzami na podstawie przyjętej opinii o praworządności w Polsce - oświadczył. 

 Na konferencji prasowej Timmermans był pytany o opinie, że KE stosując procedurę, wychodzi poza swój mandat.

"Nie zgadzam się z tym; to co czynimy opiera się na roli Komisji jako strażniczki traktatów" - powiedział wiceszef KE. Dodał, że procedura ochrony praworządności jest procedurą zaangażowania się Komisji w dialog z państwem członkowskim w wypadku dostrzeżenia zagrożenia dla praworządności w danym państwie UE.

"Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie - podkreślił Timmermans. - Te wartości obejmują również przestrzeganie prawa (...). Zapewnienie przestrzegania praworządności jest kolektywnym zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich. W to wpisuje się również rola komisji jako strażniczki traktatów" - dodał wiceszef KE.


  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu