Tłum inwestorów stanie pod Biedronką

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Na początku lutego ruszy platforma internetowa pozwalająca na inwestowanie w nieruchomości komercyjne w Polsce

Uruchamiana 7 lutego platforma Social.Estate to produkt brokera nieruchomości handlowych Petram House. Podobnie jak inne platformy crowdfoundingowe służy inwestowaniu w internecie w spółki celowe powoływane do realizacji projektów — w tym przypadku na rynku nieruchomości handlowych. Platforma zamierza utrzymywać się z prowizji od deweloperów oraz zarabiać jako zarządca wynajmowanych obiektów.

ZYSKI Z NAJMU:
ZYSKI Z NAJMU:
Platforma Social.Estate ma łączyć inwestorów indywidualnych z deweloperami powierzchni handlowych. Inwestorzy będą mieć udziały w zyskach z czynszu — tłumaczy Marcin Pabijanek, dyrektor generalny Petram House.
Fot. Marek Wiśniewski

Wszystko w sieci

Innowacja polega na przeniesieniu crowdinvestingu nieruchomości na platformę internetową. Co prawda w początkowym okresie będzie to hybryda — część czynności nie da się jeszcze całkowicie przenieść do internetu (niezbędne jest osobiste złożenie podpisów u notariusza), ale spodziewane zmiany prawne mogą sprawić, że w 2020 r. zakup części własności parku handlowego możliwy będzie online.

Docelowo platforma ma się stać narzędziem do inwestowania i budowania portfela nieruchomości komercyjnych dla osób indywidualnych z niezbyt zasobnym portfelem (udziały nawet od 5 tys. zł), ale dopóki nie jest możliwa obsługa klientów całkowicie online, Social.Estate chce zachować próg minimum 50 tys. zł. Jest to i tak kilkukrotnie niższy próg wejścia, niż kupno mieszkania czy małego lokalu usługowego na wynajem w dużym mieście.

Razem łatwiej

Grupowe inwestowanie w nieruchomości w modelu udziałowym ma już w Polsce praktyczne przykłady. W modelu tym działają np. spółki celowe CFI Mzuri (mieszkania na wynajem) czy Metropolitan Investment (m.in. nieruchomości handlowe i akademiki). Mzuri jest zarządcą mieszkań na wynajem, a Metropolitan Investment — zarówno deweloperem, jak i zarządcą nieruchomości. Istnieją co prawda również platformy online kojarzące inwestorów z projektami biznesowymi, ale dotyczą one udziałów w start-upach (beesfund.com czy findfunds.pl). Natomiast Social.Estate ma łączyć inwestorów indywidualnych z deweloperami powierzchni handlowych.

Inwestorzy z kolei będą czerpać regularne zyski wynikające z czynszu płaconego przez sieciowych najemców. Marcin Pabijanek, dyrektor generalny Petram House, zakłada, że stopa zwrotu przed opodatkowaniem wyniesie dla inwestorów 6-7 proc. rocznie. Jako przykłady dobrze prosperujących platform tego typu, Marcin Pabijanek wymienia amerykańskie www.crowdstreet.com (suma transakcji — 350 mln USD) czy www.realtyshares.com (suma transakcji 840 mln USD).

— Wybraliśmy jeden z najbardziej lukratywnych segmentów przynoszący przewidywalne zwroty z inwestycji, w którym mamy już doświadczenie i relacje z deweloperami jako broker — mówi Marcin Pabijanek.

Kierowana przez niego firma doradzała inwestorom instytucjonalnym przy inwestowaniu w nieruchomości handlowe wynajmowane sklepom Biedronka, Rossmann czy Hebe. Dotychczas były to głównie parki handlowe i obiekty wynajęte sieciom spożywczym. Petram House ten kierunek zamierza kontynuować na platformie Social.Estate, choć pierwsza inwestycja planowana na wiosnę 2019 r. ma być bardziej spektakularna: wolnostojący obiekt wynajęty dla operatora FMCG — Jeronimo Martins.

Dla ostrożnych

Według Rafała Kroczaka, dyrektora biura analiz firmy Metropolitan Investment, która od lat pomaga inwestować klientom indywidualnym w galerie, parki handlowe, outlety i powierzchnie handlowe, udziały w spółkach celowych są idealne dla tych, którzy nie chcą poświęcać czasu na osobiste zajmowanie się najmem i szukają stosunkowo bezpiecznych inwestycji. Metropolitan Investment może pochwalić się jedenastoma projektami już zrealizowanymi (25 tys. mkw. powierzchni) i kilkunastoma będącymi w trakcie realizacji (100 tys. mkw. powierzchni).

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Alternatywą dla kupna lokalu na wynajem o powierzchni np. 100 mkw. będą tu udziały w kilku naszych retail parkach, w różnych lokalizacjach i wielkościach, gromadzących przeróżnych najemców, o wielorakim czasie trwania umowy najmu. Nie ma ryzyka koncentracji na jednym najemcy. W dużych i dobrze zlokalizowanych obiektach chętniej wynajmują powierzchnie najemcy sieciowi, którzy w przeciwieństwie do najemców lokalnych wiążą się umową średnio- bądź długoterminową — mówi Rafał Kroczak.

Dotychczas przeciętny Kowalski nie miał możliwości inwestowania w większe nieruchomości, głównie za sprawą wysokich nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo liczenie zwrotu z takiej inwestycji wymaga uwzględnienia dużo większej liczby pozycji, niż ROI (Return on Investment) z mieszkania na wynajem. Samo prowadzenie spółki celowej wiąże się z zatrudnieniem obsługi, czyli kosztami w postaci wynagrodzeń, rozliczeniami podatkowymi jak np. VAT czy CIT. Co więcej, pod uwagę należy wziąć również różnice wynikające z faktu występowania finansowania dłużnego w postaci kredytu bądź leasingu, a także kosztów z tym związanych.

— Metropolitan Investment daje możliwość udziału w dużych projektach nieruchomościowych właśnie indywidualnym inwestorom, a kalkulacje dotyczące poszczególnych nieruchomości są przedstawiane w sposób przejrzysty, zawierają wszystkie niezbędne informacje, uwidaczniając możliwe do osiągnięcia przepływy z inwestycji — zapewnia Rafał Kroczak.

Było trudno

W internecie znaleźć można też założoną kilka lat temu, ale od roku nieaktualizowaną stronę shareVestors, mająca ambicje być podobną platformą inwestycyjną w nieruchomości — umożliwiała ich trzy rodzaje: deweloperskie, w grunty i rentierskie. — Nasza platforma jest uśpiona, bo gdy ją zakładaliśmy 5 lat temu, zainteresowanie zarabianiem na crowdfoundingu w sektorze nieruchomości okazało się zbyt małe. Nie mogła utrzymać się z powodu zbyt małej liczby transakcji. Dziś to zainteresowanie i świadomość rynku są dużo wyższe i chcemy wrócić do naszego pomysłu — mówi Przemysław Róziecki, założyciel shareVestors. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Potrzebne jest zaufanie

MARCIN KRASOŃ, Home Broker

Takie formy inwestowania w nieruchomości, jak spółki celowe, pozwalają rozproszyć ryzyko — wiele osób inwestuje wspólnie w wiele nieruchomości. Nawet jeśli któraś chwilowo nie przynosi dochodów, pozostałe w tym czasie pracują na zyski udziałowców. W tym modelu potrzebne jest jednak zaufanie do osoby zarządzającej — jeśli popełni błąd, to uderzy też po kieszeni udziałowców. Wehikuły takie pojawiły się jednak jako rozwiązanie ad hoc, bo wiele osób chce bezobsługowych inwestycji, a w Polsce nie ma jeszcze REIT-ów. W przypadku inwestycji w mieszkania na wynajem takie fundusze mają powstać (jest już projekt ustawy o FINN-ach, czyli firmach inwestujących w najem nieruchomości). Po ich powstaniu udziałowcy spółek crowdfoundingowych prawdopodobnie przeniosą się do tych notowanych na giełdzie funduszy, które będą dawały większe zabezpieczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane