TMS: Przyszły tydzień będzie decydujący dla kierunku notowań eurodolara

TMS
25-08-2006, 17:32

Koniec tygodnia na rynku eurodolara nie zmienił znacząco obrazu sytuacji. Poranne poziomy EUR/USD znajdujące się w okolicy 1,2750 obserwowaliśmy również przed zamknięciem sesji europejskiej.

Koniec tygodnia na rynku eurodolara nie zmienił znacząco obrazu sytuacji. Poranne poziomy EUR/USD znajdujące się w okolicy 1,2750 obserwowaliśmy również przed zamknięciem sesji europejskiej.

Rynek przez większą część dnia pozostawał w wąskim paśmie konsolidacji gdyż przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych rynek oczekiwał wystąpienia Bena Bernanke, który o godz. 16.00 przemawiał na forum ekonomicznym w Kansas. Niestety w przemówieniu szefa FED zabrakło wzmianek na temat polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej w odniesieniu do stanu gospodarki USA. Ostatnia jastrzębia wypowiedź jednego z członków FED, M. Moskow’a, wprowadziła pewną dozę niepewności w kwestii dalszych losów kosztów pieniądza w USA, jednak brak odniesienia się przez Bena Bernanke do tej wypowiedzi może świadczyć o utrzymaniu dotychczasowego stanowiska FED w tej sprawie. Przyszły tydzień przyniesie więcej emocji, gdyż zarówno z USA jak i ze strefy euro napłynie sporo ważnych danych. Będą nimi głównie publikacje dot. PKB, wskaźnika PCE i bezrobocia oraz wskaźnik zaufania konsumentów w USA, natomiast w strefie euro EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Warto będzie również zwrócić uwagę na zapiski z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które mogą rzucić nowe światło na kulisy podjęcia przez FED decyzji o przerwaniu cyklu podwyżek kosztu pieniądza.

Piątkowe notowania złotego wskazują na postępującą deprecjację naszej waluty. Pomimo braku istotnych publikacji makro kursy dolara i euro poszły w górę notując o godz. 16.30 poziomy odpowiednio 3,0930 i 3,9380 złotego. Przez wszystkich oczekiwane wystąpienie Bena Bernanke na forum ekonomicznym w Kansas nie wniosło niczego nowego w kwestii postrzegania przez rynek ostatniej decyzji FED o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 5,25%. Z kolei brak osłabienia dolara w odpowiedzi na kiepskie dane z rynku nieruchomości w USA może wskazywać na wyczerpanie potencjału wzrostowego EUR/USD. Krajowi eksporterzy mogą się zatem cieszyć, gdyż w obecnych warunkach należy liczyć się z dalszym osłabieniem złotego. W przyszłym tygodniu RPP najprawdopodobniej pozostawi stopę bazową na niezmienionym poziomie, zatem złoty będzie pozostawał pod presją publikacji z rynków międzynarodowych.

Wojciech Maciak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Przyszły tydzień będzie decydujący dla kierunku notowań eurodolara