To dopiero początek rynku najmu instytucjonalnego

opublikowano: 18-06-2021, 06:30

Z czasem pojawią się oferty wynajmu luksusowych mieszkań, np. w kamienicach, oraz bardziej ekonomicznych, np. na obrzeżach miast — mówi Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

„PB”: Firma Resi4Rent jest w dosyć wygodnej sytuacji, jeśli chodzi o pozyskiwanie nieruchomości na wynajem.

Sławomir Imianowski: Zdecydowanie. Jeden z naszych współwłaścicieli to deweloper Echo Investment i dlatego nasza sytuacja jest dużo łatwiejsza niż firm, które dopiero wchodzą na rynek najmu instytucjonalnego.

Marek Wiśniewski

Na ile ten deweloper zaspokaja wasze potrzeby, a na ile wy zaspokajacie jego?

On zaspokaja nasze w stu procentach. Co nie oznacza, że zamykamy się na współpracę z innymi podmiotami. Oferty mniejszych deweloperów też rozpatrujemy. Echo Investment natomiast to deweloper działający na szerokim rynku, nie tylko mieszkaniowym, ale także retailowym czy biurowym, a teraz także na rynku mieszkań na wynajem. Ten ostatni jest dla firmy sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co też jest cenne.

A jak sobie radzą wasi konkurenci?

Konkurencja jest jeszcze mała, ale będzie dynamicznie się rozwijać i w różny sposób. Niemiecka firma TAG np. kupiła wrocławskiego dewelopera, aby realizował projekty, i na tej bazie stworzyła platformę Vantage Rent. To formuła zbliżona do naszej, choć Echo Investment ma pakiet tylko 30 proc. Resi4Rent. Skandynawski Heimstaden po prostu współpracuje z deweloperami i pakietowo skupuje projekty z rynku. Ostatnio na tej zasadzie kupił 2,5 tys. lokali. Taka umowa pakietowa to dla dewelopera mniejsze ryzyko, bo nie musi inwestować w proces sprzedaży i jego organizację ani w marketing. Ale bywa też tak, że deweloperzy — szczególnie przy obecnej sytuacji na rynku — wolą sprzedawać mieszkania indywidualnym klientom, bo to jest bardziej opłacalne niż umowa z najemcą instytucjonalnym.

Ponadto deweloperowi z taką firmą jak Resi4Rent trudniej negocjuje się warunki sprzedaży niż z klientem indywidualnym.

To jest też kwestia tego, w jaki sposób dana inwestycja jest finansowana. Bo jeśli deweloper finansuje ją z pieniędzy własnych, to może sobie pozwolić na to, aby mieszkania sprzedawać indywidualnym nabywcom, choć zwykle trwa to dłużej, niż gdyby sprzedawał jednemu podmiotowi.

Czy takie firmy jak Resi4Rent korzystają też z gotowych budynków?

Zdarza się. Jeden z inwestorów postawił w Warszawie budynek, w którym część mieszkań już została sprzedana indywidualnym inwestorom. Później te mieszkania odkupił i przejął kontrolę nad całością budynku.

Mogą zdarzyć się klienci, którzy będą chcieli mieszkać w innym standardzie niż zazwyczaj oferują instytucjonalni najemcy — albo bardziej ekonomicznym, albo bardziej luksusowym, na przykład w kamienicach. Co wtedy?

Z tego, co widzę, większość firm, które pojawią się w najbliższym czasie, będzie raczej adresowała ofertę do przeciętnego Kowalskiego. Ale jestem przekonany, że prędzej czy później pojawią się firmy, które będą szukały amatorów chociażby mieszkania w kamienicach. Musi jednak jeszcze upłynąć trochę czasu, żeby klienci uświadomili sobie, że niekoniecznie muszą je posiadać, żeby mieszkać tak, jak im się wymarzy. Porównuję to do zakupów samochodów z marki premium. Sam takiego samochodu bym nie kupił, ale płacąc abonament, jestem w stanie sobie na to pozwolić.

Czy państwa firma pójdzie w tym kierunku?

Na razie nie mamy takich planów, ale nigdy nie mów nigdy.

W Czechach jedna z dużych firm kupiła niedawno bardzo duży pakiet mieszkań pokopalnianych, mieszkań z segmentu ekonomicznego. Czy w Polsce ten subrynek też będzie się rozwijał?

Na pewno. Wcześniej czy później znajdzie się firma, która postawi na obrzeża miast, ponieważ w Polsce jest sporo osób, które będą szukały rozwiązań bardziej ekonomicznych niż obecny standard najmu instytucjonalnego.

Czy to będą mieszkania z drugiej ręki?

W pierwszym etapie będą to raczej mieszkania w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, może prostsze architektonicznie czy w bardziej ekonomicznie wykonane. W grę wchodzi także kwestia doboru materiałów czy mebli. Nie wykluczam jednak, że w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat rzeczywiście pojawią się firmy, które zaczną skupować mieszkania używane i przekształcać je na mieszkania do wynajęcia.

Podcast Puls Biznesu do słuchania co piątek od rana w twojej aplikacji podcastowej oraz na pb.pl/dosłuchania

dziś „Przyszedł do nas najem instytucjonalny”

goście: Przemysław Chimczak-Bratkowski — Fundacja Rynku Najmu, THINK CO, Sławomir Imianowski — Resi4Rent, Jacek Kusiak — Stowarzyszenie Nieruchomości Na Wynajem Mieszkanicznik, Krystyna Pietruszyńska — JLL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane