To dopiero początek rynku najmu instytucjonalnego

opublikowano: 18-06-2021, 06:30

Z czasem pojawią się oferty wynajmu luksusowych mieszkań, np. w kamienicach, oraz bardziej ekonomicznych, np. na obrzeżach miast — mówi Sławomir Imianowski, prezes firmy Resi4Rent.

„PB”: Firma Resi4Rent jest w dosyć wygodnej sytuacji, jeśli chodzi o pozyskiwanie nieruchomości na wynajem.

Sławomir Imianowski: Zdecydowanie. Jeden z naszych współwłaścicieli to deweloper Echo Investment i dlatego nasza sytuacja jest dużo łatwiejsza niż firm, które dopiero wchodzą na rynek najmu instytucjonalnego.

Marek Wiśniewski

Na ile ten deweloper zaspokaja wasze potrzeby, a na ile wy zaspokajacie jego?

On zaspokaja nasze w stu procentach. Co nie oznacza, że zamykamy się na współpracę z innymi podmiotami. Oferty mniejszych deweloperów też rozpatrujemy. Echo Investment natomiast to deweloper działający na szerokim rynku, nie tylko mieszkaniowym, ale także retailowym czy biurowym, a teraz także na rynku mieszkań na wynajem. Ten ostatni jest dla firmy sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co też jest cenne.

A jak sobie radzą wasi konkurenci?

Konkurencja jest jeszcze mała, ale będzie dynamicznie się rozwijać i w różny sposób. Niemiecka firma TAG np. kupiła wrocławskiego dewelopera, aby realizował projekty, i na tej bazie stworzyła platformę Vantage Rent. To formuła zbliżona do naszej, choć Echo Investment ma pakiet tylko 30 proc. Resi4Rent. Skandynawski Heimstaden po prostu współpracuje z deweloperami i pakietowo skupuje projekty z rynku. Ostatnio na tej zasadzie kupił 2,5 tys. lokali. Taka umowa pakietowa to dla dewelopera mniejsze ryzyko, bo nie musi inwestować w proces sprzedaży i jego organizację ani w marketing. Ale bywa też tak, że deweloperzy — szczególnie przy obecnej sytuacji na rynku — wolą sprzedawać mieszkania indywidualnym klientom, bo to jest bardziej opłacalne niż umowa z najemcą instytucjonalnym.

Ponadto deweloperowi z taką firmą jak Resi4Rent trudniej negocjuje się warunki sprzedaży niż z klientem indywidualnym.

To jest też kwestia tego, w jaki sposób dana inwestycja jest finansowana. Bo jeśli deweloper finansuje ją z pieniędzy własnych, to może sobie pozwolić na to, aby mieszkania sprzedawać indywidualnym nabywcom, choć zwykle trwa to dłużej, niż gdyby sprzedawał jednemu podmiotowi.

Czy takie firmy jak Resi4Rent korzystają też z gotowych budynków?

Zdarza się. Jeden z inwestorów postawił w Warszawie budynek, w którym część mieszkań już została sprzedana indywidualnym inwestorom. Później te mieszkania odkupił i przejął kontrolę nad całością budynku.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Mogą zdarzyć się klienci, którzy będą chcieli mieszkać w innym standardzie niż zazwyczaj oferują instytucjonalni najemcy — albo bardziej ekonomicznym, albo bardziej luksusowym, na przykład w kamienicach. Co wtedy?

Z tego, co widzę, większość firm, które pojawią się w najbliższym czasie, będzie raczej adresowała ofertę do przeciętnego Kowalskiego. Ale jestem przekonany, że prędzej czy później pojawią się firmy, które będą szukały amatorów chociażby mieszkania w kamienicach. Musi jednak jeszcze upłynąć trochę czasu, żeby klienci uświadomili sobie, że niekoniecznie muszą je posiadać, żeby mieszkać tak, jak im się wymarzy. Porównuję to do zakupów samochodów z marki premium. Sam takiego samochodu bym nie kupił, ale płacąc abonament, jestem w stanie sobie na to pozwolić.

Czy państwa firma pójdzie w tym kierunku?

Na razie nie mamy takich planów, ale nigdy nie mów nigdy.

W Czechach jedna z dużych firm kupiła niedawno bardzo duży pakiet mieszkań pokopalnianych, mieszkań z segmentu ekonomicznego. Czy w Polsce ten subrynek też będzie się rozwijał?

Na pewno. Wcześniej czy później znajdzie się firma, która postawi na obrzeża miast, ponieważ w Polsce jest sporo osób, które będą szukały rozwiązań bardziej ekonomicznych niż obecny standard najmu instytucjonalnego.

Czy to będą mieszkania z drugiej ręki?

W pierwszym etapie będą to raczej mieszkania w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, może prostsze architektonicznie czy w bardziej ekonomicznie wykonane. W grę wchodzi także kwestia doboru materiałów czy mebli. Nie wykluczam jednak, że w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat rzeczywiście pojawią się firmy, które zaczną skupować mieszkania używane i przekształcać je na mieszkania do wynajęcia.

Podcast Puls Biznesu do słuchania co piątek od rana w twojej aplikacji podcastowej oraz na pb.pl/dosłuchania

dziś „Przyszedł do nas najem instytucjonalny”

goście: Przemysław Chimczak-Bratkowski — Fundacja Rynku Najmu, THINK CO, Sławomir Imianowski — Resi4Rent, Jacek Kusiak — Stowarzyszenie Nieruchomości Na Wynajem Mieszkanicznik, Krystyna Pietruszyńska — JLL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane