Czytasz dzięki

To nie koniec przeceny ropy

Pogorszenie koniunktury na rynkach surowcowych zapewne nie dobiegło jeszcze końca, a to zła wiadomość m.in. dla notowań ropy naftowej

Trwające od marca odbicie cen surowców we wrześniu się zatrzymało. Indeks Bloomberg Commodity, który rozpoczynał miesiąc od poprawienia półrocznego szczytu, zamykał wrzesień na nieco ponad 3-procentowym minusie. Koniunkturze szkodzą nasilanie się nowej fali COVID-19, obawy związane z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA oraz sygnały, że globalne ożywienie gospodarcze słabnie.

To zapewne jeszcze nie koniec pogorszenia nastrojów na rynkachsurowcowych, a zdaniem ankietowanych przez „PB” analityków najmocniej ucierpi na tym ropa naftowa. Wzrost podaży przy jednoczesnym wyhamowywaniu ożywienia popytu oznacza, że na rynku może wkrótce ponownie pojawić się nadwyżka podaży. Jako surowiec ze stosunkowo największym potencjałem osłabienia ropę wskazało dwóch specjalistów, w tym wicelider rankingu generalnego Andrzej Kiedrowicz.

Również dwóch specjalistów w roli surowca zachowującego się lepiej od rynku widzi złoto. Kruszec już teraz próbuje się wydobywać z zapoczątkowanej na początku sierpnia korekty. Żółty kruszec należy do potencjalnych beneficjentów ewentualnego dalszego nasilania się ucieczki od aktywów ryzykownych. Nadzieje na zwyżki cen złota pogrzebać może jednak możliwe dalsze umocnienie dolara. Siła amerykańskiej waluty, w której notowany jest kruszec i większość pozostałych surowców, tradycyjnie nie sprzyja dobrej koniunkturze na tych rynkach.

— W październiku będziemy obserwować finisz kampanii wyborczej w USA, a to oznacza, że na rynkach surowcowych głównym rozgrywającym będzie dolar — ostrzega debiutujący w ankiecie Wojciech Szymon Kowalski z Prosper Capital DM.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Bawełna

Plany zwiększenia strategicznych rezerw surowców przez Chiny i perspektywa słabszego dolara to czynniki przemawiające za kontynuacją wzrostu z III kwartału. .

 • Kakao

Popyt na surowiec w obliczu niestabilnej sytuacji epidemicznej powinien pozostawać mocno stłumiony, a spadek poniżej 2525 USD otworzył przestrzeń do pogłębienia spadków w kierunku 200-sesyjnej średniej przebiegającej na wysokości 2426 USD.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • Złoto

Jeszcze w pierwszej dekadzie października złoto może nawet przetestować okolice 1800 USD za uncję, co byłoby naturalną konsekwencją wrześniowego wybicia dołem z miesięcznej konsolidacji. Jednak już pod koniec października bardziej prawdopodobne są pułapy wyraźnie powyżej 1900 USD.

 • Miedź

Na gruncie analizy technicznej droga do wzrostu jest otwarta. Na gruncie czynników fundamentalnych ryzyko dla wzrostu gospodarczego, jakie niesie druga fala pandemii, skłania do oczekiwania przynajmniej korekcyjnego spadku cen miedzi.

Andrzej Kiedrowicz, niezależny

 • Gaz ziemny

Ceny gazu powinny być wspierane przez rozpoczynający się sezon grzewczy w Stanach Zjednoczonych i Europie, gdzie przynajmniej przez kilka tygodni popyt powinien przewyższać podaż. Za umocnieniem przemawia też rosnący od maja eksport płynnego gazu LNG z USA.

 • Ropa naftowa WTI

Wzrost podaży ze strony państw OPEC wraz z zahamowaniem wzrostu globalnego popytu na surowiec może być bodźcem do załamania się kursu ropy naftowej, tkwiącego od trzech miesięcy w konsolidacji w pobliżu poziomu 40 USD za baryłkę.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Srebro

Notowania złota i srebra zniżkowały we wrześniu za sprawą umocnienia amerykańskiego dolara. Niemniej po serii zwyżek dolar może mieć problemy z ich kontynuacją, co daje metalom szlachetnym szansę na odbicie w górę.

 • Ropa naftowa brent

Rosnąca produkcja ropy naftowej na świecie, w tym w kartelu OPEC, prawdopodobnie będzie wywierać presję na niższe ceny. Dużą rolę w kształtowaniu się cen będzie odgrywać przebieg pandemii COVID-19.

Adam Anioł, BM BNP Paribas

 • Złoto

Podobnie jak przypadku pozostałych metali szlachetnych impulsem dla strony popytowej mogą być m.in. negatywne informacje o globalnym wzroście zakażeń na COVID-19. W tym samym kierunku oddziaływać powinna niepewność gospodarcza w otoczeniu ujemnych realnych stóp procentowych czy okresu wyborczego w USA.

 • Platyna

W najbliższych kwartałach notowaniom będzie ciążyć niższy popyt ze strony sektora motoryzacyjnego, gdzie wolumeny sprzedażowe odbudowują się powoli. Dodatkowo wykorzystanie surowca w katalizatorach będzie malało wraz ze wzrostem udziałów innych typów napędów.

Wojciech Szymon Kowalski, Prosper Capital DM

 • Sok pomarańczowy (ticker OJ.F)

W USA nadchodzi kolejny miesiąc huraganów, które są zagrożeniem dla plantacji cytrusowych na Florydzie. Dodatkowo nadejście jesiennego sezonu zachorowań (nie tylko na COVID-19) przełoży się na wzrost ,,profilaktycznego popytu” na płynną witaminę C.

 • Wieprzowina (ticker EHE.F)

Epidemia afrykańskiego pomoru świń (głównie w Niemczech) dotąd spychała w dół ceny tusz wieprzowych głównie w Europie. Jednak ostatnie słabsze zachowanie chicagowskich kontraktów na wieprzowinę każe brać pod uwagę możliwość korekty także w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane