Tokio zaostrza przepisy odnośnie zakazu palenia

opublikowano: 02-07-2018, 14:23

Pełne dymu puby i kawiarnie w Tokio mogą wkrótce stać się przeszłością, ponieważ kraj przygotowuje się do zacieśnienia przepisów przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2020 r.

Tokio Metropolitan Assembly przyjęło rozporządzenie zakazujące palenia w 84 proc. miejskich barów i restauracji. Jak wynika z raportu Nomura Securities, zasada jest postrzegana jako bardziej rygorystyczna niż projekt ustawy, o którym mowa w „Japanese Diet”, która ograniczyłaby palenie w około 45 proc. krajowych barów i restauracji. Oba rozporządzenia wejdą w życie w kwietniu 2020 r.

Palenie papierosów
Zobacz więcej

Palenie papierosów BS, Puls Biznesu

Chociaż regulacje mogą nieco zmniejszyć ogólny popyt na tytoń, w średnim okresie mogą one pobudzić rynek wyrobów tytoniowych (heat-not-burn tobacco products – spalanych w niższych temperaturach i bezdymowych), które nadal będą dozwolone w sklepach spożywczych, prognozują analitycy Nomura Satoshi Fujiwara i Ryozo Minagawa.

Bardziej rygorystyczne zasady mogą ograniczać popyt na imprezy w pubach w stylu japońskim, lub "izakaya" - ocenia największy japoński broker. Nomura widzi przy tym ograniczony wpływ na operatorów kawiarni, takich jak Doutor Nichires Holdings, którzy zauważyli tymczasowy spadek sprzedaży po przejściu na bezdymne lokale, a następnie powrót do „normalnego” stanu dzięki zwiększonemu zainteresowaniu ze strony osób niepalących.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu