Tomanek: 10 mld zł w drugiej tarczy finansowej dla mikro, małych i średnich firm

  • PAP
opublikowano: 22-12-2020, 19:08

W połowie stycznia uruchomiona będzie druga tzw. tarcza finansowa dla mikro, małych i średnich firm, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Wartość kolejnej pomocy dla tego typu przedsiębiorstw sięgnie 10 mld zł – poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Adobe Stock

„Według naszych szacunków, pomoc dla mikro, małych i średnich firm wyniesie ok. 10 mld zł w drugiej tarczy finansowej. Ta tarcza zostanie uruchomiona w połowie stycznia” – powiedział wiceminister podczas wtorkowej debaty online, zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Jak mówił Tomanek, wśród warunków uzyskania pomocy z tej puli będzie m.in. określona wartość spadku obrotów, wynikająca z kryzysu spowodowanego pandemią. Wiceminister przyznał, że część przedsiębiorców, którzy „wymkną się” przyjętym kryteriom i nie uzyskają oczekiwanego wsparcia, może być niezadowolona.

„Tu również będzie grupa osób niezadowolonych, którzy gdzieś wymkną się z tych szacunków, ale państwo nie może działać +po uważaniu+, nie może też dać wszystkim – bo to jest 8 proc. PKB (cała pomoc kierowana do gospodarki w związku z pandemią – PAP), a przecież rząd nie daje - jak to się mówi kolokwialnie - ze swoich, tylko będzie pomoc udzielał z długu publicznego; są granice zaciągania tego długu, tak aby gospodarka nie wpadła w spiralę kolejnych kłopotów po zakończeniu COVID-u” – mówił Tomanek.

Oceniając obecną kondycję polskiej gospodarki, wiceminister rozwoju, pracy i technologii ocenił, że radzi ona sobie z kryzysem znacznie lepiej niż gospodarki w wielu krajach Europy. Wśród przesłanek odporności polskiej gospodarki na kryzys wymienił m.in. silną konsumpcję wewnętrzną oraz eksport.

„W dalszym ciągu, zwłaszcza jeśli chodzi o eksport produkcji przemysłowej i gospodarki rolnej, radzimy sobie bardzo dobrze. Ponad 50 proc. naszego PKB to jest eksport. Co więcej, spadki eksportowe - zwłaszcza w drugim i trzecim kwartale - były mniejsze niż spadki importu, więc rachunek obrotów bieżących jest dodatni” – tłumaczył Tomanek.

W jego ocenie, w walce z kryzysem pomocna okazała się także struktura polskiej gospodarki, w tym jej dywersyfikacja - np. stosunkowo mały udział usług w gospodarce, a także rozwinięty rynek i poziom przedsiębiorczości.

Wiceminister powtórzył wcześniejsze szacunki, zgodnie z którymi – jak mówił – „spadek PKB najprawdopodobniej rok do roku wyniesie ok. 3,1 proc.”.

„Różne są szacunki, różne ośrodki podają różne wielkości - tak czy siak jest to połowa tego co w strefie euro. Na przyszły rok przewidujemy, że PKB powinien powrócić do poziomu roku 2019, a w roku 2022 powinniśmy już iść bardzo mocno do przodu” – ocenił wiceminister.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Za dobrą informację Tomanek uznał wzrost produkcji sprzedanej przemysłu – w listopadzie była ona wyższa rok do roku o 5,4 proc. „Pomimo tej trudnej sytuacji wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie powyżej 50 punktów, czyli jest dodani, optymistyczny” – ocenił.

Stopa bezrobocia po drugim kwartale utrzymuje się na poziomie ok. 6,1 proc. „Prawdopodobnie, jeśli wzrośnie - to nieznacznie” – uważa Tomanek.

Jego zdaniem, wyniki przedsiębiorstw - zwłaszcza przemysłowych – skłaniają do optymizmu, mimo spadku PKB i kryzysu, szczególnie w usługach, wymagających konsumpcji bezpośredniej - jak turystyka, gastronomia czy branża eventowa. „Te branże dramatycznie tracą obroty rok do roku i są w bardzo trudnej sytuacji” – powiedział Tomanek.

Przypomniał, że kierowana do gospodarki pomoc rządowa o wartości ok. 168 mld zł stanowi 8 proc. polskiego PKB. „To jest bardzo dużo na tle innych krajów Europy; nominalnie nie są to takie wielkości jak w Niemczech czy we Francji, natomiast jeśli chodzi o udział w PKB, to jest on bardzo duży” – podkreślił wiceminister.

Przypomniał, że wśród form rządowej pomocy dla przedsiębiorców były i są m.in. zwolnienia ze składek ZUS i świadczenia postojowe, dofinansowania wynagrodzeń pracowników małych i średnich firm, mikropożyczki dla przedsiębiorców, pożyczki i gwarancje de minimis czy dopłaty do oprocentowania kredytów. Tomanek zaakcentował, że poza wsparciem branżowym istotne będzie także ograniczanie barier prawnych.

„Naszą ideą w resorcie rozwoju, pracy i technologii jest próba ograniczania barier, które hamują samoistne procesy rynkowe; chcemy w jak największym stopniu te bariery ograniczać. Mamy ogromną determinację, żeby zakres tych barier pomniejszyć” – zadeklarował wiceminister, zapowiadając zintensyfikowanie dialogu z przedsiębiorcami, ich organizacjami i poszczególnymi branżami.

„Na początku stycznia przedstawimy nowe inicjatywy strategiczne związane z branżami (…). Stały dialog z biznesem to misja naszego ministerstwa, jednak ostatecznym arbitrem w relacjach ministerstwa z biznesem jest konsument” – zastrzegł Robert Tomanek w internetowej debacie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane