Topnieją rezerwy banków centralnych

KŁ, FT.com
opublikowano: 22-08-2013, 12:28

Banki centralne rynków wschodzących straciły od początku maja 81 mld USD rezerw z powodu odpływu kapitału i interwencji rynkowych, alarmuje „Financial Times”.

Wg danych banku Morgan Stanley, kwota, która nie uwzględnia jednak Chin, to w przybliżeniu 2 proc. wszystkich rezerw banków centralnych państw rozwijających się.

Niektóre państwa doznały szczególnie dotkliwych spadków rezerw. Indonezja musiała pogodzić się ze spadkiem rzędu 13,6 proc. w okresie pomiędzy końcem kwietnia i końcem lipca, Turcja straciła 12,7 proc., a Ukraina blisko 10 proc. W przypadku Indii rezerwy banku centralnego skurczyły się o niemal 5,5 proc.

- To poważna zmiana w porównaniu do tego, co obserwowaliśmy przez ostatnią dekadę. Dotychczas byliśmy świadkami ogromnej akumulacji rezerw przez rynki wschodzące, ponieważ chciały skorzystać na aprecjacji krajowych walut, teraz mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – powiedział James Lord, strateg Morgan Stanley w rozmowie z „FT”.

Niektóre banki centralne ciągle jednak gromadzą rezerwy walutowe. Polska, Litwa, Izrael, Łotwa i Kolumbia zwiększyły swoje rezerwy o co najmniej 1 proc. w okresie od maja do lipca.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, FT.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Topnieją rezerwy banków centralnych