Towarowa 22 warta 180 mln EUR

opublikowano: 09-06-2022, 17:52
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sfinalizowano jedną z największych transakcji sprzedaży gruntów w Polsce. Towarową 22 wyceniono na 180 mln EUR.

Fundusz AFI Europe odkupił od EPP 70 proc. udziałów w nieruchomości Towarowa 22. Rolę zarządzającego transakcją pełnił Griffin Capital Partners. Historycznie jest to jedna z największych transakcji sprzedaży gruntów w Polsce pod względem wartości. Całkowita wartość działki przekroczyła 180 mln EUR. Transakcja sfinalizowana 8 czerwca 2022 r. była jednym z kluczowych elementów realizacji nowej strategii EPP, skoncentrowanej m.in. na oddłużeniu spółki.

Towarowa 22.
Towarowa 22.
Obszar ten już wkrótce będzie placem budowy projektu mixed-use z dominującymi funkcjami mieszkaniową oraz biurową.

Towarowa 22 to działka inwestycyjna o powierzchni 6,5 ha, położona między Rondem Daszyńskiego i placem Zawiszy w Warszawie. W przeszłości na tym terenie znajdowała się drukarnia Dom Słowa Polskiego, a ostatnio centrum handlowe Jupiter.

AFI Europe i Echo Investment będą wspólnie uczestniczyć w realizacji części biurowej i mieszkaniowej kompleksu (posiadając odpowiednio 70 proc. i 30 proc. udziałów). Echo Investment zostało jedynym właścicielem części mieszkaniowej, w której oferowanych będzie ok. 1000 wysokiej klasy mieszkań. Echo Investment będzie deweloperem całego projektu.

Cała inwestycja będzie oferować ponad 200 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego ok. 50 proc. zostanie przeznaczone na funkcję biurową i 50 proc. na mieszkalną (PRS i mieszkania na sprzedaż). Będzie to przełomowy, miastotwórczy projekt, którego celem jest powtórzenie międzynarodowego sukcesu flagowej inwestycji typu mixed-use zrealizowanej przez Echo Investment – Browarów Warszawskich.

EPP wycofała się w 2022 r. z przedsięwzięcia w związku ze stratami wynikającymi z drastycznego zmniejszenia przychodów z galerii podczas pandemii. Firma dokonała wówczas sprzedaży części aktywów ze swojego portfela poprzez utworzenie dwóch spółek joint venture oraz podpisało przedwstępne umowy sprzedaży projektów Towarowa 22 oraz Power Park Opole.

– Nie była to łatwa decyzja, jednak w obecnej sytuacji te działania były nieuniknione. Zaproponowane zmiany w portfelu pozwoliły pozyskać nam środki na spłatę zobowiązań kredytowych, a jednocześnie utrzymać w naszych rękach zarządzanie wszystkimi dotychczasowymi projektami, dzięki czemu skład naszego zespołu oraz pozycja rynkowa nie uległy zmianie – skomentował wówczas Tomasz Trzósło, prezes zarządu EPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane