przez pierwsze dwa miesiące później cena wynosi 79 zł miesięcznie
Od jakiegoś czasu nie masz pełnego dostępu do publikowanych treści na pb.pl. Nie może Cię ominąć żaden kolejny news.Wróć do świata biznesu i czytaj „PB” już dzisiaj.
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Sfinalizowano jedną z największych transakcji sprzedaży gruntów w Polsce. Towarową 22 wyceniono na 180 mln EUR.
Fundusz AFI Europe odkupił od EPP 70 proc. udziałów w nieruchomości Towarowa 22. Rolę zarządzającego transakcją pełnił Griffin Capital Partners. Historycznie jest to jedna z największych transakcji sprzedaży gruntów w Polsce pod względem wartości. Całkowita wartość działki przekroczyła 180 mln EUR. Transakcja sfinalizowana 8 czerwca 2022 r. była jednym z kluczowych elementów realizacji nowej strategii EPP, skoncentrowanej m.in. na oddłużeniu spółki.
Towarowa 22.
Obszar ten już wkrótce będzie placem budowy projektu mixed-use z dominującymi funkcjami mieszkaniową oraz biurową.
Towarowa 22 to działka inwestycyjna o powierzchni 6,5 ha, położona między Rondem Daszyńskiego i placem Zawiszy w Warszawie. W przeszłości na tym terenie znajdowała się drukarnia Dom Słowa Polskiego, a ostatnio centrum handlowe Jupiter.
AFI Europe i Echo Investment będą wspólnie uczestniczyć w realizacji części biurowej i mieszkaniowej kompleksu (posiadając odpowiednio 70 proc. i 30 proc. udziałów). Echo Investment zostało jedynym właścicielem części mieszkaniowej, w której oferowanych będzie ok. 1000 wysokiej klasy mieszkań. Echo Investment będzie deweloperem całego projektu.
Cała inwestycja będzie oferować ponad 200 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego ok. 50 proc. zostanie przeznaczone na funkcję biurową i 50 proc. na mieszkalną (PRS i mieszkania na sprzedaż). Będzie to przełomowy, miastotwórczy projekt, którego celem jest powtórzenie międzynarodowego sukcesu flagowej inwestycji typu mixed-use zrealizowanej przez Echo Investment – Browarów Warszawskich.
EPP wycofała się w 2022 r. z przedsięwzięcia w związku ze stratami wynikającymi z drastycznego zmniejszenia przychodów z galerii podczas pandemii. Firma dokonała wówczas sprzedaży części aktywów ze swojego portfela poprzez utworzenie dwóch spółek joint venture oraz podpisało przedwstępne umowy sprzedaży projektów Towarowa 22 oraz Power Park Opole.
– Nie była to łatwa decyzja, jednak w obecnej sytuacji te działania były nieuniknione. Zaproponowane zmiany w portfelu pozwoliły pozyskać nam środki na spłatę zobowiązań kredytowych, a jednocześnie utrzymać w naszych rękach zarządzanie wszystkimi dotychczasowymi projektami, dzięki czemu skład naszego zespołu oraz pozycja rynkowa nie uległy zmianie – skomentował wówczas Tomasz Trzósło, prezes zarządu EPP.