Toyota podzieli się z Chinami tajemnicą hybrydy

opublikowano: 13-09-2018, 11:54

Toyota Motor Corp. przygotowuje się do ujawnienia w Chinach szczegółów technologii hybrydowego silnika samochodowego, który był pionierem Priusa, próbując dogonić rywali na największym rynku motoryzacyjnym na świecie.

Chińscy urzędnicy poprosili Toyotę, aby udostępniła swoją technologię benzynowo-elektryczną, by pomóc lokalnym firmom w spełnieniu ostrzejszych celów dotyczących emisji, twierdzą źródła agencji Bloomberg.

Toyota RAV4 XSE Hybrid podczas New York  Auto Show
Zobacz więcej

Toyota RAV4 XSE Hybrid podczas New York Auto Show fot. REUTERS/Shannon Stapleton/Forum

Według informatorów, widząc jaką to stwarza okazję, Toyota zaangażowała się w zaawansowane rozmowy licencyjne na swój hybrydowy system dla chińskiego producenta samochodów Geely Automobile Holdings.

Wsparcie rządowe dla pojazdów hybrydowych byłoby dobrodziejstwem dla dążeń Toyoty do zwiększenia sprzedaży w Chinach. Hybrydy Toyoty od lat odnoszą sukcesy w Europie i Japonii, ale Chiny jak dotąd bardziej koncentrowały się na tak zwanych pojazdach czysto elektrycznych, promując je poprzez dotacje i ulgi podatkowe.

Stopniowo jednak Chiny zaczynają postrzegać hybrydy jako sposób na redukcję emisji zanieczyszczeń na drodze do czysto-elektrycznej przyszłości.

Z 1,3 mln Toyot sprzedanych w Chinach w 2017 r. jedynie około 10 proc. stanowiły modele hybrydowe. Japoński potentat chce by już w 2020 r. ten udział wzrósł do ponad 30 proc.

W reakcji na te doniesienia cena akcji Geely podskoczyła w czwartek na giełdzie w Hongkongu o 8,4 proc, co jest najlepszym dziennym wynikiem od 11 miesięcy. Z kolei udziały Toyoty na tokijskim parkiecie zdrożały o 1,8 proc., najmocniej w ciągu dwóch tygodni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu