„Trade dekady" okazał się niewypałem

Zarządzający funduszy hedgingowych, którzy grali pod wybuch kryzysu zadłużeniowego w Japonii, zamiast zrobić interes życia, ponieśli bolesne straty.

Turyści w Tokio, fot.Bloomberg
Zobacz więcej

Turyści w Tokio, fot.Bloomberg

Jak obliczają autorzy bloga finansowego Stone Street Advisors, niektórzy zarządzający, utrzymujący pozycje grające na przecenę obligacji japońskiego rządu, stracili w dwa lata nawet 90 proc. zainwestowanego kapitału.

Kłopoty finansowe Japonii, podobne do tych, z jakimi borykają się kraje południa Europy, od dawna zapowiadało wielu ekonomistów. Jednak mimo tego, że dług publiczny jest tam ponad dwukrotnie wyższy od PKB, zapowiadany kryzys nigdy nie nadszedł.

- Opieranie się na współczynniku długu publicznego do PKB jako na mierze zagrożenia niewypłacalnością jest mylące – tłumaczą analitycy japońskiego banku Nomura.

Jak podkreślają, wpływ zadłużenia rządu Japonii równoważy posiadanie przez obywateli i firmy znacznego majątku, w tym aktywów zagranicznych.

- Inwestorzy spodziewający się przeceny japońskich obligacji zapomnieli, że w skali świata ten kraj jest jednym z największych wierzycieli, a nie dłużników – napisali w notce analitycy Nomury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / „Trade dekady" okazał się niewypałem