Traktat równych i równiejszych

opublikowano: 02-02-2012, 00:00

UNIA EUROPEJSKA

W poprzednim komentarzu wspominałem, że uzgodniony przez szefów unijnych państw i rządów w poniedziałek „Traktat o stabilizacji, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej” na razie jest w szczegółach znany klasie politycznej.

Jednak przewodniczący Herman Van Rompuy zrozumiał wagę sprawy i po ostatniej redakcyjnej kosmetyce upowszechnił opinii publicznej przynajmniej gorącą wersję angielską. Traktat zostanie podpisany w zachowujących jednakową moc 22 unijnych wersjach językowych, bez czeskiej. Paradoksalnie język angielski, w którym nanoszono wszystkie polityczne uzgodnienia, uchował się w traktacie wyłącznie za sprawą… Irlandii.

Konstrukcja nowego traktatu jest dosyć zdumiewająca. W proporcji do objętości konkretnych artykułów gigantycznie rozrosła się preambuła, podkreślająca ideologię strefy euro oraz służąca wmontowaniu nowej, było nie było kadłubowej, umowy w dotychczasowe traktaty wiążące całą Unię Europejską, bez wyjątków.

Niezwykle optymistycznie zapisany został tryb ratyfikacji. Traktat ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., pod warunkiem złożenia w Brukseli dokumentów ratyfikacyjnych przez co najmniej tuzin państw Eurolandu, ale może wejść już w roku bieżącym, jeśli dwunaste państwo ratyfikujące uwinie się wcześniej. To chyba zapis czysto teoretyczny…

W kontekście udziału Polski bije, niestety, po oczach okoliczność, że ratyfikacja traktatu przez Rzeczpospolitą Polską dla jego wejścia czy niewejścia w życie nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

Dotychczas taka sytuacja było możliwa tylko wówczas, gdy nasze państwo przystępowało do traktatów dawno funkcjonujących, chociażby unijnych, czy waszyngtońskiego o NATO. Tym razem będziemy jednak nie Wysoką Umawiająca się Stroną, lecz trochę niższą…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Traktat równych i równiejszych