Trening umysłu przy barowym stole

opublikowano: 12-05-2023, 14:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tomasz Pająkowski zapoczątkował PubQuiz w 2010 r. w jednym z bydgoskich pubów. Obecnie quizy rozgrywane są w około 100 lokalach w prawie 30 miastach. Przez rok pada tam ponad 150 tys. pytań z różnych dziedzin. Firma organizuje także Ogólnopolską Ligę PubQuiz, w której bierze udział ponad 120 drużyn.

Wespół w zespół:
Wespół w zespół:
PubQuiz to gra drużynowa, która formą przypomina telewizyjne teleturnieje, a jej głównym założeniem jest odpowiadanie na pytania z różnych kategorii wiedzowych i zdobywanie nagród. W PubQuizie mogą wziąć udział wszyscy goście lokalu.
materiały prasowe

Na pomysł angażowania gości pubów wpadł Tomasz Pająkowski z Bydgoszczy – chciał pokazać inne możliwości spędzania wolnego czasu niż tylko bierne siedzenie przy stole. Lokalna społeczność szybko przekonała się do nowej rozrywki i gry zaczęły się odbywać regularnie. W 2011 r. rozegrany został finał, który podsumował cały rok zmagań bydgoskich graczy. Obecny prezes firmy New Entertainment był pierwszym prowadzącym quizy i sam układał pytania. Na pokład wciągał kolejne osoby – często byli to gracze. Dzięki temu PubQuizy szybko przekształciły się w ogólnopolską rozrywkę. W 2011 r. firma uzyskała pozytywną interpretację Ministerstwa Finansów dotyczącą konkursów wiedzy, a w kolejnych latach działalności otrzymała dotacje – Voucher Badawczy i Bon na innowacje.

– Start wiązał się z wieloma wyzwaniami, a jednym z głównych ówczesnych problemów było to, że ludzie nie znali hasła quiz. Tego typu gry dominowały przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Wraz z rozwojem PubQuizów stopniowo zmieniała się kultura związana z szukaniem rozrywek poza domem. Potyczki zaczęły łączyć znajomych i na czas gry zamieniać ich w prawdziwe drużyny – najpierw w Bydgoszczy, a niedługo później w Toruniu, Gdańsku i innych miastach północnej Polski – wspomina Tomasz Pająkowski, pomysłodawca PubQuizów i prezes New Entertainment.

Mechanizm gier

Nie tylko zabawa:
Nie tylko zabawa:
Lubimy zaskakiwać graczy ciekawostkami i niesamowitymi faktami. Wiedza miesza się z popkulturą i aktualnymi wydarzeniami. Mechanizm gry sprzyja temu, by oprócz świetnej zabawy gracze odczuwali także nutę rywalizacji – mówi Tomasz Pająkowski, pomysłodawca PubQuizów i prezes New Entertainment.
materiały prasowe

Do rozgrywki może dołączyć każdy, kto podczas spędzania czasu w pubie chce sprawdzić swoją wiedzę. Gry odbywają się w lokalach kilka razy w tygodniu. Zespoły mogą się składać z dowolnej liczby graczy, a przed startem należy się zapisać u osoby prowadzącej. Po uiszczeniu wpisowego drużyny otrzymują kartę odpowiedzi. Rozgrywka składa się z 45 pytań w dziewięciu kategoriach, a trzy z nich zawsze są multimedialne. W zestawie mogą się pojawić m.in. pytania o liczbę książek z Herkulesem Poirot, jakie napisała Agata Christie, miejsce urodzin Immanuela Kanta, egzotyczny kraj, w którym w 2023 r. gra piłkarz Oskar Zawada, stolicę w Azji Środkowo-Wschodniej z najdłuższą nazwą składającą się z 21 wyrazów. Można zostać poproszonym o wymienienie jednego z księżyców Jowisza i rozpoznanie popiersia na wyświetlanych slajdach lub bajek Disneya widocznych na ekranie.

Gracze odpowiadają także na dodatkowe pytanie w ramach dogrywki. W ten sposób zespoły mogą zdobyć jedną z czterech nagród. Trzy przewidziane są dla ekip z podium, a czwarta wędruje do drużyny, która najlepiej sprawdzi się w pytaniu dogrywkowym. Nagrodą główną są pieniądze (kwota zależy od liczby osób biorących udział w zabawie), zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca wygrywają posiłki lub napoje albo pieniądze do wydania w lokalu, w którym rozegrano quiz, zaś nagrodą za zwycięstwo w dogrywce zazwyczaj jest zestaw przekąsek.

– Lubimy zaskakiwać graczy ciekawostkami i niesamowitymi faktami. Wiedza miesza się z popkulturą i aktualnymi wydarzeniami. Mechanizm gry sprzyja temu, by oprócz świetnej zabawy gracze odczuwali także nutę rywalizacji. Zarówno z innymi ekipami w lokalu, jak i drużynami z całej Polski, które konkretnego dnia mierzą się z tym samym zestawem pytań. Gra trwa do dwóch godzin, co jest również wielką korzyścią dla współpracujących z nami miejsc – mówi Tomasz Pająkowski.

Na przygotowanie dobrego quizu składa się wiele elementów. Aby zapewnić grę na najwyższym poziomie, firma musi odpowiednio wyszkolić osobę prowadzącą, bo od niej zależy ostateczny odbiór eventu przez uczestników. Dużo czasu zajmuje także opracowanie pytań, w tym multimedialnych – filmowych, slajdowych czy muzycznych. Przygotowanie quizu to niekiedy nawet kilkanaście godzin pracy.

Fenomen wspólnej zabawy

Nie bój się rywalizacji:
Nie bój się rywalizacji:
Najbardziej oddani i zawzięci gracze mogą wziąć udział w Ogólnopolskiej Lidze PubQuiz. To kilkumiesięczna rozgrywka między drużynami z całej Polski. Najlepsze biorą udział w wielkim finale. W tym roku liga rozpoczęła się 15 stycznia i trwa do 2 czerwca. Obejmuje 20 tygodni rozgrywek, podczas których drużyny muszą odbyć minimum 15 starć.
materiały prasowe

Prezes New Entertainment podkreśla, że coraz więcej lokali gastronomicznych przystępuje do współpracy w ramach PubQuizów. W zabawie uczestniczą najczęściej 26–35-latkowie, ale nie brakuje też ludzi po czterdziestce czy studentów. Firma tworzy pytania w taki sposób, by były możliwe do odgadnięcia dla każdej grupy wiekowej. Obecnie aktywnie współpracuje z ponad setką prowadzących w różnych miastach Polski. Dzięki temu gry mogą się odbywać z tak dużą częstotliwością. Liczba uczestników zależy głównie od pojemności lokalu. Rekordem jest wydarzenie z 2019 r. z Wrocławia, gdy we współpracy z kilkoma partnerami zorganizowano specjalną grę dla 281 osób.

– Każdego roku stawiamy na rozwój. Nawet pandemia okazała się problemem, który daliśmy radę przeskoczyć. PubQuiz to główne źródło dochodu dla osób czuwających nad jakością i innymi aspektami funkcjonowania firmy. Natomiast nasi prowadzący traktują tę pracę jako sposób na dodatkowy zarobek – mówi Tomasz Pająkowski.

Liga PubQuiz i wydarzenia firmowe

Nagrody:
Nagrody:
W tym roku finał stacjonarny Ogólnopolskiej Ligi PubQuiz odbędzie się 17 czerwca w Bydgoszczy, a w puli nagród jest łącznie 15 tys. zł.
materiały prasowe

Najbardziej oddani i zawzięci gracze mogą wziąć udział w Ogólnopolskiej Lidze PubQuiz. To kilkumiesięczna rozgrywka między drużynami z całej Polski. Najlepsze biorą udział w wielkim finale. W tym roku liga rozpoczęła się 15 stycznia i trwa do 2 czerwca. Obejmuje 20 tygodni rozgrywek, podczas których drużyny muszą odbyć minimum 15 starć. Gra podzielona jest na dwie kategorie – dla maksymalnie sześciu osób w drużynie i dla nieograniczonej liczby uczestników. Najlepsze 42 zespoły, czyli te, które przez czas trwania sezonu (styczeń–czerwiec) zdobyły najwięcej punktów, spotykają się w finale, walcząc o główne nagrody.

– W tym roku finał stacjonarny w Bydgoszczy odbędzie się 17 czerwca, a w puli nagród jest łącznie 15 tys. zł. Ponieważ do ligi zapisało się aż 116 drużyn, dla niezakwalifikowanych ekip organizujemy dodatkowy finał online. Do ligi często zapisują się gracze, którzy mają na koncie sukcesy w teleturniejach. Gra też wiele ekip znajomych ze szkolnych lat, sąsiadów i kolegów z pracy, którzy są gotowi spróbować swoich sił – informuje Tomasz Pająkowski.

Rozrywka spotyka się także z zainteresowaniem przedsiębiorstw, które korzystają z niej podczas integracji zespołowych.

– Oprócz prowadzenia wydarzenia oferujemy firmom różne produkty, w tym firmową wersję PubQuizu i specjalną grę kryminalną, w której zespoły muszą rozwikłać tajemnicze morderstwo. Obie zabawy mocno angażują grupy i pomagają poznać koleżanki i kolegów z pracy od innej strony. Działamy z firmami podczas wydarzeń stacjonarnych i online. Eventy są najczęściej w języku polskim lub angielskim – dodaje twórca PubQuizów.

Miłośnicy łamigłówek

Zainteresowanie:
Zainteresowanie:
Coraz więcej lokali gastronomicznych przystępuje do PubQuizów – firma New Entertainment współpracuje już z ponad setką prowadzących w różnych miastach Polski. Dzięki temu gry mogą się odbywać z dużą częstotliwością.
materiały prasowe

Osią finansowania działalności jest regularność i cykliczność gier z wpisowym – tygodniowo PubQuiz organizuje około 120 gier, w które gra mniej więcej 20 tys. osób miesięcznie – a także indywidualne warunki współpracy z partnerami. Dotąd współpracowali m.in. z grupą Eurocash, Carlsberg i McKinsey.

– Wszyscy w naszej firmie uchodzą za miłośników i pasjonatów łamigłówek. Ta pasja do quizów i gier pozwala nam stale podnosić jakość. Żeby rozumieć nasz produkt i poczuć emocje, jakie mu towarzyszą, staramy wczuć się w rolę naszych klientów. Dlatego od czasu do czasu gramy również i my – ujawnia Tomasz Pająkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane