Trigon: Action bije rywali

Jeśli dokupić akcje któregoś z dystrybutorów IT do portfela, to powinien to być Action — radzą analitycy Trigona.

Najwyższe tempo rozwoju, osiągana marża modelowa oraz stabilna polityka dywidendowa i zapowiedź jej utrzymania w kolejnych latach to atuty, które czynią spółkę Piotra Bielińskiego najbardziej atrakcyjnymi w branży — uważa Michał Sztabler, analityk Trigon Domu Maklerskiego. I choć — jak podkreśla specjalista — walory Actiona są relatywnie wysoko wyceniane, to premia ta jest uzasadniona.

Wskaźnikowo akcje spółki rzeczywiście są nieznacznie droższe od konkurentów. Relacja ceny do prognozowanych zysków za 2012 r. to 6,7, a wskaźnik EV/sprzedaż równy jest 0,14. Dla AB to — odpowiednio — 6,6 i 0,12, a ABC Data 6,3 i 0,11. Action jest pod względem przychodów trzecim graczem na rynku, ale — jak podkreśla Michał Sztabler — z kwartału na kwartał zmniejsza dystans do liderów. Średnia dynamika kwartalna sprzedaży spółki to 9 proc., wobec 6 proc. dla AB i 5 proc. dla ABC Data. Podwarszawski dystrybutor jako pierwszy zaczął sprzedawać produkty pod własnym logo, co pozwala mu utrzymywać relatywnie najwyższe marże.

Faktem jest jednak, że marże te spadają, podobnie jak w całej branży ze względu na rosnącą konkurencję, wzrost sprzedaży eksportowej (jest mniej rentowna) oraz zwiększeniem znaczenia sprzedaży przez markety i telekomy, a więc klientów posiadających silną pozycję negocjacyjną. Michał Sztabler uważa, że za inwestycją w Action przemawia też to, że spółka zdecydowanie ścięła koszty, przez co osiągnęła efektywność porównywalną do ABC Data (zdecydowanie najlepsze jest tu od lat AB). Wyróżnia się też najniższymi kosztami finansowania kapitału obrotowego.

Wreszcie — Action jako jedyny w sektorze regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Od debiutu na GPW wypłacił w sumie 63 mln zł. Dla porównania — AB tylko 9,1 mln zł, choć spółki wchodziły na giełdę w tym samym czasie. Piotr Bieliński już zadeklarował, że z zysku za 2012 r. do kieszeni akcjonariuszy trafi po około 2 zł na akcję, co przy kursie 20,30 zł daje prawie 10-procentową stopę dywidendy brutto. Według prognoz analityków, równać się z tym będzie mogła tylko ABC Data, której stopa prognozowanej dywidendy to 8,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trigon: Action bije rywali