Trump grozi cłami na auta z Europy

opublikowano: 05-03-2018, 07:53
aktualizacja: 05-03-2018, 07:56

Prezydent USA, Donald Trump, zagroził wprowadzeniem ceł na import aut z Unii Europejskiej.

Trump powtórzył swój stary argument, że „bardzo głupie” umowy handlowe spowodowały iż inne kraje wykorzystywały USA od lat.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent USA zapowiedział nałożenie ceł na import stali i aluminium. Wywołało to negatywne reakcje zagraniczne. Unia Europejska zasygnalizowała, że może również nałożyć cła na import z USA.

- Jeśli UE chce dalej zwiększać już potężne cła i bariery stosowane wobec firm z USA robiącym tam interesy po prostu obłożymy cłem jej samochody, które bez przeszkód trafiają do USA – napisał na Twitterze prezydent Trump. – Uniemożliwiają sprzedaż naszych samochodów (i innych rzeczy) u siebie. Wielka nierównowaga handlowa! – dodał.

W kolejnym wpisie prezydent USA stwierdził, że z powodu „bardzo głupich” umów handlowych jego kraj ma „800 mld USD rocznego deficyty handlowego”.

- Nasze miejsca pracy i majątek są oddawane innym krajom, które nas wykorzystują od lat. Śmieją się jakimi głupcami byli nasi przywódcy. Nigdy więcej! – napisał Trump.

USA to największy eksportowy rynek europejskich producentów aut. Trafia tam 25 proc. całkowitego eksportu pojazdów produkowanych w UE, sięgającego 192 mld EUR. Chiny to drugi rynek, generujący 16 proc. eksportu. Połowa europejskiego eksportu aut pochodzi z Niemiec, dlatego to one są najbardziej zagrożone cłami w USA. 

Deklaracje Trumpa nie wywołują pozytywnych reakcji w USA. Amerykańskie stowarzyszenie branży motoryzacyjnej UMEMA wyraziło poważne obawy i oświadczyło, że ewentualne cła mogłyby spowodować zniknięcie wszelkich korzyści wynikających z dokonanego przez Trumpa cięcia podatków.

Sekretarz handlu Wilbur Ross nie ma jednak wątpliwości co do słuszności stanowiska prezydenta. Powiedział, że Trump „ma już dość kontynuowania utrzymywania nadmiernych mocy i ma dość subsydiowania eksportu do nas”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu